We never sell your data to third parties
Baldor IDDRPM406004R1 is a 600 HP, 1780/2665 RPM three-phase inverter duty motor with a Drip-Proof Guarded Forced Ventilated (DPG-FV) enclosure. Designed for variable-speed process control and constant torque applications, it operates on 460V at 60 Hz. This RPM AC laminated frame motor features a 1.00 service factor and is engineered for demanding industrial environments requiring precise speed regulation.
MODEL IDDRPM406004R1
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$84,021.87 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Base Speed
1800 RPM
Duty Rating
CONT
Enclosure
DPFV
Frame
RL4046
Frame Material
Exposed Laminations
HP
600
Hz
60
Insulation Class
H
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2296
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
48.62 in
Phase
3
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1
Shaft Diameter
3.624IN
Shaft Ground Indicator
Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | DP |
| Frame | RL4046 |
| Frame Material | Exposed Laminations |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 600.000 @ 60 HZ 600.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 460 V @ 60 HZ |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 669.000 A @ 460.0 V |
| Duty Rating | CONT |
| Enclosure Modification | FORCE VENT |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 669.0 a |
| Frame Prefix | RL |
| Heater Indicator | No Heater |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Overall Length | 48.62 IN |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Service Factor | 1.00 |
| Shaft Diameter | 3.624 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Speed | 1780 rpm |
| Motor Standards | NEMA |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | Normally Closed Thermostat |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreBrand
Baldor
Model
IDDRPM406004R1
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/