We never sell your data to third parties
Baldor EL11313 is a 1.5 HP, 3480 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56H frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 115/230V at 60 Hz, featuring a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B performance. It is designed for applications such as fans, blowers, and light industrial machinery.
MODEL EL11313
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$775.97 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
OPEN
Frame
56H
HP
1.5
Hz
60
Phase
1
RPM
3400 - 3600
Voltage
115-230
See all of our 1.5 HP 56H Motors
| Enclosure | ODP |
| Frame | 56H |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 1.500 HP @ 60 HZ |
| Phase | 1 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 115.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 11.800 A @ 115.0 V 5.900 A @ 230.0 V |
| Design Code | L |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 82.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 5.9 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 16 AWG |
| Motor Type | 3532LC |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 12.62 IN |
| Power Factor | 99 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3480 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Baldor
Model
EL11313A
Brand
Baldor
Model
EL11313
Brand
WEG
Model
00156OS1BD56
| Brand | Bestorq |
| Model | D2600-8M-20 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | NF121418 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTFCD6505 |
| Brand | Bando |
| Model | 400-DS8M-1552 |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/