We never sell your data to third parties
Baldor EMVM10036D-PP is a 3.265 kW, 6-pole metric IEC motor from the M3BP series with a 132SMD frame and B5 flange mounting. This three-phase motor is designed for international applications requiring IEC standard dimensions and mounting configurations. It features a cast iron process performance construction for durability in industrial environments.
MODEL EMVM10036D-PP
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$796.58 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
132
HP
3
Hz
50
Phase
3
RPM
973/977
Voltage
230/380/400
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 132 |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 3.00 KW @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1000 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230 V @ 50 HZ 380 V @ 50 HZ 400 V @ 50 HZ |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | D-End Top |
| CE | CE |
| Current @ Voltage | 12.10 A @ 230 V 6.90 A @ 400 V 7.10 A @ 380 V |
| Duty Rating | S1 |
| High Voltage Full Load Amps | 6.9 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| PTC Thermistor Conn Diagram | 3GZF321200-1D |
| Speed | 973 rpm 977 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | IEC |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
EMVM10036D-PP
Brand
Baldor
Model
EMVM10036C-PP
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451710 |
| Brand | Stearns |
| Model | 51621030003F |
SKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/