We never sell your data to third parties
Baldor CECP2332T is a 10 HP, 1180 RPM, 3-phase severe duty electric motor with a NEMA 256TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841-rated motor features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and cast iron construction for demanding applications in chemical, pulp and paper, and wastewater industries. It operates on 208-230/460V at 60 Hz and includes a 5-year warranty.
MODEL CECP2332T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$4,633.75 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
256TC
Frame Material
Iron
HP
10
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Max Speed
1800 RPM
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
323
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
25.28 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 256TC |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 10.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1200 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Division II |
| Agency Approvals | CSA EEV UR CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Constant Torque Speed Range | 1.0 |
| Current @ Voltage | 14.200 A @ 460.0 V 28.400 A @ 230.0 V 30.000 A @ 208.0 V |
| Design Code | A |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 91.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 14.2 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Duty |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Max Speed | 1800 rpm |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 12 AWG |
| Motor Type | 0960M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 6 |
| Overall Length | 25.28 IN |
| Power Factor | 72 |
| Product Family | Super-E Chemical Processing |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1180 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
| XP Temp Code | T3C |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read more| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 2F451003410001 |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | RNA 6916 |
| Brand | INA Bearing |
| Model | VSA200414N |
| Brand | Boston Gear |
| Model | HFHMB732-75KEZT-B5-H1-P23 |
| Brand | Linn Gear |
| Model | 1615X.687 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/