We never sell your data to third parties
Baldor ECP4410TR-4 is a 125 HP, 1785 RPM, three-phase severe duty electric motor with a NEMA 445T frame (11-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This IEEE 841 certified motor operates on 460V at 60 Hz, features NEMA Premium Super-E efficiency, a 1.15 service factor, and a 5-year warranty. Its cast iron construction and F1 (foot mounted) configuration make it suitable for demanding applications in oil & gas, chemical processing, and wastewater systems.
MODEL ECP4410TR-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$21,666.62 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
444T
Frame Material
Iron
HP
125
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
1950
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
44.75 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 444T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 125.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Division II |
| Agency Approvals | CSA EEV |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Mobil SHC 220 (Athens Only) |
| Constant Torque Speed Range | 10-60 |
| Current @ Voltage | 144.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 95.4 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 144.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 3 @ 1/0 AWG |
| Motor Type | A44076M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 44.75 IN |
| Power Factor | 85 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Roller |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3.375 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1785 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| XP Temp Code | T3 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
ECP4410T-5
Brand
Baldor
Model
ECP4410T-4
Brand
Baldor
Model
ECP4410TR-4
| Brand | Boston Gear |
| Model | SBKCH718-5KZ-HS1-P16 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-493008 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/