We never sell your data to third parties
Baldor EFM3218T-8 is a 5 HP, 1750 RPM three-phase electric motor with a NEMA 184T frame (4.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 200V at 60 Hz with a standard 1.15 service factor and features F2 mounting (foot mounted, conduit box on right). This general-purpose motor is designed for applications such as pumps, fans, and conveyors.
MODEL EFM3218T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,131.18 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
184T
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
82
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
16.5 in
Phase
3
Power Factor
80
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 5 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36B106S761G1 |
| Frame | 184T |
| Weight | 82. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3640M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3640M |
| Elec. Spec | 36WGS761 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36B106 |
| Layout | 36LYB106 |
| Frame | 184T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EFM3218T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36B106S761G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/30/2011 | 40M 4P OPSB HOR 184T F-2 MTG SUPER-E | |
| 36B106T159E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/8/2001 | 32M 4P OPSB HOR 184T F-2 MTG SUPER-E | |
| 36H946Y516G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 40M 4P OPSB HOR 184T F-2 MTG SUPER-E | |
| 36H946Y516G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 40M 4P OPSB HOR 184T F-2 MTG SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM3218T-8 |
| SPEC. | 36B106S761G1 |
| HP | 5 |
| VOLTS | 200 |
| AMP | 15. 3 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 184T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 80 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 7. 02 Amps |
| Break-Down Torque | 45. 6 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 495 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 26 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 30. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 54°C |
| Starting Current | 105 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 42 | 63 | 74 | 79 | 83 | 84 | 81 |
| Efficiency | 84. 1 | 89. 1 | 89. 9 | 89. 5 | 88. 4 | 86. 3 | 88. 8 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1779 | 1767 | 1754 | 1740 | 1723 | 1746 |
| Line Amperes | 7. 84 | 9. 68 | 12. 2 | 15. 2 | 18. 6 | 22. 3 | 17. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity | |
|---|---|---|---|
| SA226297 | SA 36B106S761G1 | 1 EA | |
| RA213395 | RA 36B106S761G1 | 1 EA | |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA | |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA | |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA | |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA | |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA | |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA | |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA | |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA | |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA | |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA | |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA | |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA | |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA | |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA | |
| HA6362ZP | LIFTING LUG FOR 36 FRAME MOTORS. | 1 EA | |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB | |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA | |
| HA3101A40 | THRUBOLT 1/4-20 X 12. 687 | 4 EA | |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA | |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA | |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA | |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA | |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA | |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA | |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA | |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
EFM3218T-8
Brand
Baldor
Model
EFM3218T
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495057 |
SKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/