We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EJMM3550T is a 1.5 HP, 3480 RPM, 3-phase close-coupled pump motor with a 143JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for direct connection to pumps in industrial and commercial applications, it operates on 60 Hz power. This motor features a JM pump shaft and face with base for secure mounting, cast iron construction for durability, and is part of Baldor's pump motor line.
MODEL EJMM3550T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$973.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
143JM
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
41
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
15.41 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 3500 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35T921M760G1 |
| Frame | 143JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 701954 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520M |
| Elec. Spec | 35WGM760 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35T921 |
| Layout | 35LYT921 |
| Frame | 143JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/24/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 10/1/2011 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3550T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35T921M760G1 | BALDOR/WESTVILLE | 5/24/2010 | 20M 2P TEFC HORZ 143JM | |
| 35T921M760G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/24/2010 | 20M 2P TEFC HORZ 143JM | |
| 35T921S783G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 24M 2P TEFC HOR 143JM SUPER-E | |
| 35T921S783G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 11/19/2003 | 24M 2P TEFC HOR 143JM SUPER-E | |
| 35M019S783G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/28/2002 | 24M 2P TEFC HOR 143JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3550T |
| SPEC. | 35T921M760G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4-3. 8/1. 9 |
| RPM | 3500 |
| FRAME | 143JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 84 |
| PF | 85 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 22 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 932 Amps |
| Break-Down Torque | 9. 49 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 12. 2 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 61 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 43°C |
| Locked-Rotor Torque | 7. 35 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 50°C |
| Starting Current | 17. 9 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 67 | 79 | 85 | 89 | 90 | 87 |
| Efficiency | 72. 3 | 82. 2 | 84. 4 | 84. 8 | 84. 3 | 82. 8 | 84. 5 |
| Speed (RPM) | 3575 | 3551 | 3526 | 3498 | 3466 | 3433 | 3479 |
| Line Amperes | 1. 03 | 1. 25 | 1. 55 | 1. 91 | 2. 31 | 2. 79 | 2. 15 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA196996 | SA 35T921M760G1 | 1 EA |
| RA184435 | RA 35T921M760G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M07 | FREP TEFC 203BRG, GRSR, RLF(RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401T05 | FACE ENCL 206 BRG W/GRS, RELIEF & TGHSLV | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 35FH4005A86 | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 35GS1030 | 35 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
EJMM3555T
Brand
Baldor
Model
EJMM3550T-5
Brand
Baldor
Model
EJMM3212T
Brand
Baldor
Model
EJMM3546T
Brand
Baldor
Model
EJMM3212T-5
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-662210 |
| Brand | Bell & Gossett |
| Model | A91273 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/