We never sell your data to third parties
Baldor EM3211T-5 is a 3 HP, 1765 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 182T frame (4.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 575V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is foot mounted (F1) for applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM3211T-5
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$901.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
182T
Frame Material
Steel
HP
3
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
69
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.125IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
575
| Output | 3 |
|---|---|
| RPM | 1765 |
| Pallet Quantity | 20 |
| Specification Number | 36G548S763G1 |
| Frame | 182T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 575 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3630M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | F |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783710 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3630M |
| Elec. Spec | 36WGS763 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 36G548 |
| Layout | 36LYG548 |
| Frame | 182T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 6/29/2011 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/4/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3211T-5
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 36G548S763G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/1/2011 | 30M 4P OPSB HOR 182T SUPER E | |
| 36G548Y438G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P OPSB HOR 182T SUPER-E | |
| 36G548Y438G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 4P OPSB HOR 182T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3211T-5 |
| SPEC. | 36G548S763G1 |
| HP | 3 |
| VOLTS | 575 |
| AMP | 3. 4 |
| RPM | 1765 |
| FRAME | 182T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 74 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6206 |
| ODE | 6205 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 8. 85 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 99 Amps |
| Break-Down Torque | 37. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 92 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 17. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 24°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 29°C |
| Starting Current | 26. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 53 | 66 | 73 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 79. 9 | 87. 5 | 89. 5 | 89. 8 | 89. 6 | 88. 4 | 89. 7 |
| Speed (RPM) | 1791 | 1783 | 1775 | 1766 | 1756 | 1745 | 1760 |
| Line Amperes | 2. 12 | 2. 43 | 2. 87 | 3. 42 | 4 | 4. 69 | 3. 77 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA226369 | SA 36G548S763G1 | 1 EA |
| RA213467 | RA 36G548S763G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| 36CB3004 | 36 CB CASTING W/1. 09 DIA LEAD HOLE @ 6: 0 | 1 EA |
| 51XB1016A08 | 10-16X 1/2HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 36EP3200A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A05 | WVY WSHR F/205 & 304 BRGS | 1 EA |
| 36EP3201A01 | PU ENDPLATE, MACH 182-4T | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY2520A12 | 1/4-20 HEX NUT, DIRECTIONAL SERRATIONS | 4 EA |
| 36CB4516 | 36 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501E16 | 3KEY, 1/4 SQ X 1. 750 | 1 EA |
| HA7000A02 | KEY RETAINER RING, 1 1/8 DIA, 1 3/8 DIA | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3101A45 | THRUBOLT- 1/4-20 X 11. 125 X | 4 EA |
| 36AD2004A01 | BAFFLE PLATE, MOD 36-SLTD BAND MTRS DELTA | 2 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 022 GA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0006 | CONNECTION LABEL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 36-3403 | C FACE KIT | A8 |
| 36EP1405A09SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3211T-BG
Brand
Baldor
Model
EM3211T-57
Brand
Baldor
Model
EM3211T-8G
Brand
Baldor
Model
EM3211T-5G
Brand
Baldor
Model
EM3211T
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-494350 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184TTGCD6501 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 256TTGCD6576 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/