We never sell your data to third parties
Baldor VEJMM3554T is a 1.5 HP, 1760 RPM three-phase close-coupled pump motor with a 145JM NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for direct connection to centrifugal pumps, this motor features a standard NEMA Design B, operates on 208-230/460V at 60 Hz, and includes a 1.15 service factor with Class F insulation. It is part of Baldor's pump motor line for reliable fluid transfer applications.
MODEL VEJMM3554T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$862.40 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
145JM
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
45
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
15.43 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 35M317M493G1 |
| Frame | 145JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3526M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3526M |
| Elec. Spec | 35WGM493 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35M317 |
| Layout | 35LYM317 |
| Frame | 145JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 9/23/2010 |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for VEJMM3554T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35M317M493G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 9/24/2010 | 26M 4P TEFC VER 145JM SUPER E | |
| 35M317P802G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/8/2009 | 33M 4P TEFC VER 145JM SUPER-E | |
| 35M317S745E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/24/2008 | 28M 4P TEFC VER 145JM SUPER-E | |
| 35M317Z540G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/5/2006 | 29M 4P TEFC VER 145JM SUPER-E | |
| 35M317S745E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P TEFC VER 145JM SUPER-E | |
| 35M317S745E7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/11/1999 | 28M 4P TEFC VER 145JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | VEJMM3554T |
| SPEC. | 35M317M493G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 4. 5-4. 4/2. 2 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 145JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 73 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 4. 5 |
| DE | 6206 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 47 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 37 Amps |
| Break-Down Torque | 19. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 66 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 44°C |
| Locked-Rotor Torque | 13. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 53°C |
| Starting Current | 18. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 51 | 65 | 73 | 79 | 83 | 77 |
| Efficiency | 75. 9 | 84. 5 | 86. 8 | 87. 1 | 86. 4 | 85. 4 | 86. 7 |
| Speed (RPM) | 1790. 6 | 1781. 1 | 1770. 7 | 1760. 1 | 1748. 1 | 1734. 9 | 1753 |
| Line Amperes | 1. 44 | 1. 61 | 1. 86 | 2. 19 | 2. 58 | 2. 98 | 2. 42 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA212585 | SA 35M317M494G1 | 1 EA |
| RA199814 | RA 35M317M494G1 | 1 EA |
| 34FN3002B01 | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3000SP | CONDUIT BOX, CAST, W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| HW3001B01 | 003SS CUP WASHER, FOR #8 SCREW | 1 EA |
| 35EP3100M07 | FREP TEFC 203BRG, GRSR, RLF(RAISED FH PADS | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3401T05 | FACE ENCL 206 BRG W/GRS, RELIEF & TGHSLV | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A86 | IEC FH W/GRSR, NO DIMPLES W/AUTOPHERETIC | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HA1005A02SP | SLINGER, OD 2. 00, ID 1. 14, 206 BRG, | 1 EA |
| 35CB4514 | 35 LIPPED CB LID | 1 EA |
| 36GS1001SP | GASKET, CONDUIT BOX LID, . 06 THICK #SV-3 | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| PK3082 | STYROFOAM CRADLE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreBrand
Baldor
Model
VEJMM3554T-5
Brand
Baldor
Model
VEJMM3554T
Brand
Techtop
Model
GR3-AL-TF-145JM-4-B-D-1.5
Brand
Toshiba
Model
Y154SDJR41M-P
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/