We never sell your data to third parties
Baldor EFM3157T-8 is a 2 HP, 1750 RPM three-phase electric motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. It operates on 200V at 60 Hz with a standard 1.15 service factor and features F2 mounting (foot mounted, conduit box on right). This general-purpose motor is designed for applications such as fans, blowers, and conveyors.
MODEL EFM3157T-8
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$951.51 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
40
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
12.13 in
Phase
3
Power Factor
74
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
200
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1750 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35QQ188M921G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 43. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 200 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3525M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3525M |
| Elec. Spec | 35WGM921 |
| CD Diagram | CD0006 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35QQ188 |
| Layout | 35LYQQ188 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/22/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 3#16 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EFM3157T-8
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35QQ188M921G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/3/2010 | 25M 4P OPSB HOR 145T F2 SUPER-E | |
| 35Q188T020G1 | BALDOR/WESTVILLE | 4/20/2007 | 32M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35Q188T020G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35Q188T020G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/17/1999 | 32M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35QQ188M921G1 | BALDOR/WESTVILLE | 1/1/0001 | 25M 4P OPSB HOR 145T F2 SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM3157T-8 |
| SPEC. | 35QQ188M921G1 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 200 |
| AMP | 6. 5 |
| RPM | 1750 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 77 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 04 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 72 Amps |
| Break-Down Torque | 22. 3 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 73 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 11 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 39°C |
| Locked-Rotor Torque | 15. 1 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 47°C |
| Starting Current | 49. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 36 | 56 | 69 | 77 | 81 | 85 | 79 |
| Efficiency | 77 | 84. 5 | 86. 5 | 86. 7 | 85. 7 | 84. 1 | 86. 1 |
| Speed (RPM) | 1789 | 1779 | 1768 | 1756 | 1742 | 1726 | 1748 |
| Line Amperes | 3. 97 | 4. 58 | 5. 43 | 6. 53 | 7. 74 | 9. 11 | 7. 26 |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreBrand
Baldor
Model
EFM3157T
Brand
Baldor
Model
EFM2539T
Brand
Baldor
Model
EFM3157T-8
Brand
Baldor
Model
EFM3154T
Brand
Baldor
Model
EFM3116T
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/