We never sell your data to third parties
Baldor L3510A is a 1 HP, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a 56/56H NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like fans, blowers, and light machinery, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. This foot-mounted (F1) motor provides reliable performance in industrial settings.
MODEL L3510A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$870.22 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
L
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56H
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
40
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.91 in
Phase
1
Power Factor
73
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35J383N635G1 |
| Frame | 56H |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3528L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 777463 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3528L |
| Elec. Spec | 35WGN635 |
| CD Diagram | CD0269 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35J383 |
| Layout | 35LYJ383 |
| Frame | 56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 11/30/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 12/18/2012 |
| Leads | 4#16 A&J, 2#18 B PH, 1#14 #4TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3510A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35J383N635G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/13/2012 | 28L 4P TEFC HOR 56H ATO | |
| 35J383Y190 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24L 4P TEFC HOR 56H ATO | |
| 35J383Y190 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24L 4P TEFC HOR 56H ATO |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3510A |
| SPEC. | 35J383N635G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 11. 8/5. 9 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56H |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | L |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 70 |
| PF | 78 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 6. 3 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 99 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 48 Amps |
| Break-Down Torque | 7. 19 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 6968 Ohms A Ph / 1. 2724 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5. 65 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 85°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 56 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 99°C |
| Starting Current | 42. 3 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 57 | 70 | 78 | 83 | 86 | 81 |
| Efficiency | 52. 1 | 66 | 70. 4 | 70. 1 | 68 | 63. 1 | 68. 8 |
| Speed (RPM) | 1784. 4 | 1769. 6 | 1751. 8 | 1731. 7 | 1705. 7 | 1665. 7 | 1716 |
| Line Amperes | 3. 67 | 4. 15 | 4. 89 | 5. 87 | 7. 11 | 8. 9 | 6. 61 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA025996 | SA 35J527Y191 | 1 EA |
| RA022046 | RA 35J527Y191 | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| TP5059 | GENERIC THERMAL KIT | 1 EA |
| NS2500A02 | INSULATOR, MAN THER PROT | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| SP5055A67 | MODEL 35 TYPE L STATIONARY SWITCH | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LB1087 | LABEL, MANUAL RESET (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LC0269 | 1PH, DV, REV, THERMAL, 7 LD, L. AMP THRU HTR H | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 36PA1000 | PACK GROUP W/LB5001 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Baldor
Model
L3510T
Brand
Baldor
Model
L3507A
Brand
Baldor
Model
L3510TM
Brand
Baldor
Model
L3510
Brand
Baldor
Model
L3507
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/