We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 110088.00 1 HP, 1800 RPM single-phase agricultural motor with a 56 NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115V at 60 Hz with a 1.15 service factor and continuous duty rating. Designed for farm duty and general-purpose applications with rigid base mounting.
MODEL 110088.00
$418.47 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
14.0/7.0
DE Bearing Size
6203
DE Bearing Type
Ball
Design code
N
Duty
Continuous
Efficiency
74
Electrical type
Capacitor Start Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Length
6.5
Frame Material
Rolled Steel
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation class
F
IP code
43
KVA code
K
KW
0.75
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
63
Resistance main
1.8
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Extension
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
115
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 110088.00
UPC: 691720007808 | UNSPSC: 26101103 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, Agricultural Duty High Torque Rigid Base, Elevator Motors, Farm Duty Motors, General Purpose AC Motors, Fan & Blower Motors, OEM Replacement Motors Application, 1 hp, 115/208/230 VAC, 14/7.1 to 7 A, 60 Hz Frequency, 1725 rpm Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) Enclosure, 56 Frame, 5/8 in Dia Shaft, CCW Rotation, 1.149 Service Factor, Ball Bearing, 132.6 ft-lb Torque, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Steel, 11.81 in L Dimensions
Features:
- Gasketed capacitor cases and conduit box covers
- Meets or exceeds NEMA service factors
- 1-phase and 3-phase designs
- Double shielded ball bearings on ag fan motors
- Condensate drains on general purpose ag motors
- Low temperature manual overload protected
- High and extra high starting torque ratings
Specs:
| Type | Agricultural Duty High Torque Rigid Base |
|---|---|
| Material | Steel |
| Dimensions | 11.81 in L |
| Voltage Rating | 115/208/230 VAC |
| Amperage Rating | 14/7.1 to 7 A |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56 |
| Rotation | CCW |
| Horsepower | 1 hp |
| Torque Rating | 132.6 ft-lb |
| Shaft Size | 5/8 in Dia |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Elevator Motors, Farm Duty Motors, General Purpose AC Motors, Fan & Blower Motors, OEM Replacement Motors |
| Service Factor | 1.149 |
Packaging:
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreWhen your electric motor fails, it is important to ask the main question: “Do you buy a new one or repair the current one” If you decide to buy a new motor, the first step should be to understand its design and how it works. Then, you should follow the outlined five steps to pick the perfect fit for your appliance.
Read MoreBrand
Baldor
Model
FDL3510M
SKU: 2525520
Leeson motor purchase
Great customer service fast shipping and received exactly the motor I required.
Read moreSKU: 2526411
Lesson electric motors
Good company had product in stock. Fast easy to order. Very fast shipping and was delivered as said.
Read moreSKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/