We never sell your data to third parties
Baldor RM3157A is a 2 HP, 1725 RPM, 3-phase general purpose motor with a NEMA 56H frame and Open Air Over (OPAO) enclosure. It operates on 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration. This motor is designed for applications requiring direct air-over cooling from an external airstream, such as certain fan and blower drives.
MODEL RM3157A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$786.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Resilient
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPAO
Frame
56H
Frame Material
Steel
HP
2
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
40
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
12.42 in
Phase
3
Power Factor
79
Pulley Face Code
RESILIENT MOUNT
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
208-230/460
| Output | 2 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35N501T785 |
| Frame | 56H |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3524M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | R |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 741305 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3524M |
| Elec. Spec | 35WGT785 |
| CD Diagram | CD0007 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35N501 |
| Layout | 35LYN501 |
| Frame | 56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RS |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 4/9/2012 |
| Leads | 12#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for RM3157A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35N501T785 | BALDOR/WESTVILLE | 4/20/2007 | 24M 4P OPSB RESL 56H ATO | |
| 35N501T785 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/20/2007 | 24M 4P OPSB RESL 56H ATO | |
| 35E411X534 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 28M 4P OPEN RESL 56H ATO RM3157A | |
| 35E411X534 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 28M 4P OPEN RESL 56H ATO RM3157A |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | RM3157A |
| SPEC. | 35N501T785 |
| HP | 2 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 6-5. 8/2. 9 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56H |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 81. 5 |
| PF | 79 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 6 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 6. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 22 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 9. 26 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 19 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 74°C |
| Starting Current | 21 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 36 | 58 | 71 | 79 | 84 | 87 | 0 |
| Efficiency | 70. 8 | 80. 4 | 82. 4 | 82. 4 | 81. 2 | 79. 2 | 0 |
| Speed (RPM) | 1781 | 1765 | 1748 | 1731 | 1712 | 1688 | 0 |
| Line Amperes | 1. 8 | 2 | 2. 4 | 2. 9 | 3. 4 | 4. 1 | 3. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200149 | SA 35F883P803G1 | 1 EA |
| RA187468 | RA 35F883P803G1 | 1 EA |
| 53XT0832G07 | 8-32X7/16 PN STD SR TY23G X | 1 EA |
| LD5000A01 | LEAD ASSY, ML1400DF14 W/(2) #10 RING 7' | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 2 EA |
| HW1003A10 | WASHER, #10 EX TH LK, ZN X | 2 EA |
| 35EP3202A01 | STD OPEN FR EP - RESILIENT MTD | 1 EA |
| RM1000A02SP | CUSHION RING, MODEL 35 SAME AS A07 | 1 EA |
| HA6005A01 | CLAMP, BASE | 2 EA |
| 12XN1032A18 | 10-32 X 1 1/4 HEX HD SLTD | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3203A01 | STD PU EP, OPEN RESIL MTG | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| RM1000A02SP | CUSHION RING, MODEL 35 SAME AS A07 | 1 EA |
| HA6005A01 | CLAMP, BASE | 2 EA |
| 12XN1032A18 | 10-32 X 1 1/4 HEX HD SLTD | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 1 EA |
| 35CB4500SP | TERMINAL BOX LID STAMPED | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| SP1003A01 | TERM. BOARD, MODE 35 SW X H-23655 | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| HA3100A18 | THRUBOLT 10-32 X 9. 250 | 4 EA |
| 35BA4002B01 | RESILIENT BASE, STAMPED | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| PA1068 | PACK GROUP 35 SHORT W OSB BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreBrand
Leeson
Model
5K49UN4086X
Brand
Leeson
Model
G127
Brand
Century
Model
H854L
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FF056503 |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-454702 |
| Brand | Dichtomatik |
| Model | PP18700875 SQB |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/