We never sell your data to third parties
Baldor CL3504 is a 0.5 horsepower, 1725 RPM single-phase general purpose motor with a NEMA 56C frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like fans, blowers, and light machinery, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 115/230V at 60 Hz. This foot-mounted (F1) motor is part of Baldor's reliable C-face motor line for industrial use.
MODEL CL3504
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$573.57 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Material
Steel
HP
0.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
28
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.35 in
Phase
1
Power Factor
66
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
115-230
| Output | . 5 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34C62-5422 |
| Frame | 56C |
| Weight | 28. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3421L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | Y |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 715219 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3421L |
| Elec. Spec | 34WG5422 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34C062 |
| Layout | 34LYC062 |
| Frame | 56C |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 10/7/2011 |
| Leads | 6#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CL3504
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34C62-5422 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/19/2010 | 21L 4P TEFC HOR 56C | |
| 34C62-5422 | BALDOR/COMMRCL MTR DOCK 7-13 | 2/19/2010 | 21L 4P TEFC HOR 56C | |
| 34C62-5422 | BALDOR/WESTVILLE | 2/19/2010 | 21L 4P TEFC HOR 56C |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | CL3504 |
| SPEC. | 34C62-5422 |
| HP | . 5 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 7. 4/3. 7 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 56C |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | J |
| DES | N |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 68 |
| PF | 66 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 4. 3 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 8. 2/4. 1 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 8 Amps |
| Break-Down Torque | 4. 13 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 4. 44 Ohms A Ph / 3. 19 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 4. 65 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 77°C |
| Starting Current | 16. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 46 | 59 | 66 | 72 | 80 | 72 |
| Efficiency | 42 | 58 | 65 | 68 | 69 | 68 | 69 |
| Speed (RPM) | 1783 | 1765 | 1750 | 1730 | 1710 | 1680 | 1710 |
| Line Amperes | 2. 8 | 3 | 3. 3 | 3. 7 | 4. 1 | 4. 8 | 4. 1 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 03 N-M |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 5. 6 Amps |
| Break-Down Torque | 5. 6 N-M |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 06 Ohms A Ph / 3. 13 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 4. 88 N-M |
| Temp. Rise @ Rated Load | 63°C |
| Locked-Rotor Torque | 6. 3 N-M |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 77°C |
| Starting Current | 33 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 35 | 47 | 57 | 64 | 70 | 72 | 70 |
| Efficiency | 41. 9 | 58. 2 | 64. 8 | 67. 9 | 68. 9 | 67. 9 | 68. 9 |
| Speed (RPM) | 1783 | 1765 | 1750 | 1730 | 1710 | 1680 | 1710 |
| Line Amperes | 5. 6 | 6 | 6. 6 | 7. 4 | 8. 2 | 9. 6 | 8. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA008618 | SA 34C62-5422 | 1 EA |
| RA005065 | RA 34C62-5422 | 1 EA |
| EC1270A02SP | ELEC CAP, 270-324 MFD, 125V, 1. 48D X 3. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| NS2500A01 | INSULATOR, AUTO THER PROT | 1 EA |
| 34CB4800SP | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| 34GS3000SP | GASKET, CAPACITOR BOX | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| WD1000A03 | 41531 AMP FLG. TERM, 4M/REEL(2. 5MIL) | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3300A24SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A01 | IEC FH NO GREASER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| SP5056A24 | MODEL 34 TYPE L STATIONARY SWITCH WITH L | 1 EA |
| HA3100A44 | THRUBOLT 10-32 X 8. 000 | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001A01 | CONN LABEL / WARNING LABEL (LC0001 / LB1 | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreBrand
Baldor
Model
CL3513
Brand
Baldor
Model
CL3507
Brand
Baldor
Model
CL3510
Brand
Baldor
Model
CL3514
Brand
Baldor
Model
CL3504
| Brand | Marathon Electric |
| Model | X019 |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25904
Nobody does it better
Excellent professional service and great pricing. Best company I work with. People are supportive, knowledgeable and make my job easier. Great people and great company...MRO
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/