We never sell your data to third parties
Baldor EFM3154T is a 1.5 HP, 1755 RPM three-phase electric motor with a NEMA 145T frame (3.5 inch shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This general-purpose motor operates on 60 Hz power and features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque characteristics. It is suitable for applications such as fans, blowers, and industrial machinery requiring reliable performance.
MODEL EFM3154T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$878.93 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
145T
Frame Material
Steel
HP
1.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
38
Mounting Arrangement
F2
Number of Poles
4
Overall Length
11.62 in
Phase
3
Power Factor
72
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1. 5 |
|---|---|
| RPM | 1755 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35NN878M495G1 |
| Frame | 145T |
| Weight | 38. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3522M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | E |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3522M |
| Elec. Spec | 35WGM495 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35NN878 |
| Layout | 35LYNN878 |
| Frame | 145T |
| Mounting | F2 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 10/25/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EFM3154T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35NN878M495G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/28/2010 | 22M 4P OPSB HOR 145T F2 SUPER-E | |
| 35L654P690G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 1/21/2008 | 29M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35L654Z547G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/2/2006 | 28M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35L654S094 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 26M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E | |
| 35L654S094 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/20/1999 | 26M 4P OPSB HOR 145T F-2 MTG SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EFM3154T |
| SPEC. | 35NN878M495G1 |
| HP | 1. 5 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 4. 4/2. 2 |
| RPM | 1755 |
| FRAME | 145T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 86. 5 |
| PF | 72 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 4. 5 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN | |
General Characteristics
| Full Load Torque | 4. 46 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 43 Amps |
| Break-Down Torque | 17. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 10. 73 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 10. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 34°C |
| Locked-Rotor Torque | 12. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 40°C |
| Starting Current | 17. 5 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 32 | 50 | 63 | 72 | 78 | 81 | 76 |
| Efficiency | 74. 7 | 83. 5 | 86 | 86. 6 | 86. 3 | 85. 3 | 86. 4 |
| Speed (RPM) | 1789. 9 | 1780. 2 | 1769. 2 | 1758. 4 | 1746. 3 | 1732. 6 | 1751 |
| Line Amperes | 1. 5 | 1. 67 | 1. 93 | 2. 24 | 2. 61 | 3. 05 | 2. 46 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA205217 | SA 35NN878M495G1 | 1 EA |
| RA192459 | RA 35NN878M495G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3009 | 35 CB CASTING W/1. 09 DIA. LEAD HOLE @ 6: | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| HA3100A45 | THRUBOLT 10-32 X 8. 875 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1068 | PACK GROUP 35 SHORT W OSB BASE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreBrand
Baldor
Model
EFM3157T-8
Brand
Baldor
Model
EFM3311T
Brand
Baldor
Model
EFM3154T
Brand
Baldor
Model
EFM2539T
Brand
Baldor
Model
EFM3157T
| Brand | Bonfiglioli |
| Model | 2E65G00651 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/