We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Baldor EM3116T is a 1 HP, 1760 RPM, 3-phase general purpose motor with a NEMA 143T frame (3.5" shaft height) and an Open Steel Band (OPSB) enclosure. This Super-E premium efficient motor operates on 208-230/460V at 60 Hz, features a 1.15 service factor, and is designed for applications like pumps, fans, and conveyors. It uses F insulation class and has a standard F1 (foot mounted) configuration.
MODEL EM3116T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$746.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPSB
Frame
143T
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Duty
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
34
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.13 in
Phase
3
Power Factor
69
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 35L405M492G1 |
| Frame | 143T |
| Multiplier | LS |
| Enclosure | OPSB |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3519M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | D |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783709 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3519M |
| Elec. Spec | 35WGM492 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | OPSB |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 35L405 |
| Layout | 35LYL405 |
| Frame | 143T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/2/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM3116T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35L405M492G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/2/2010 | 19M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405P529G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 7/3/2009 | 24M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405Q030 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/21/2008 | 20M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405P529G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/29/2007 | 24M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405Z538G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/1/2007 | 23M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405Q030 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/7/2001 | 20M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405T865 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 22M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E | |
| 35L405T865 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 22M 4P OPSB HOR 143T SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM3116T |
| SPEC. | 35L405M492G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 1-3/1. 5 |
| RPM | 1760 |
| FRAME | 143T |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | L |
| DES | B |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 85. 5 |
| PF | 71 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | 3. 1 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPSB |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 2. 97 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1 Amps |
| Break-Down Torque | 12. 5 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 16. 05 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 6. 16 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 20°C |
| Locked-Rotor Torque | 8. 49 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 24°C |
| Starting Current | 12. 1 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 31 | 49 | 62 | 71 | 77 | 80 | 75 |
| Efficiency | 72. 2 | 82. 1 | 84. 8 | 85. 6 | 85. 3 | 84. 4 | 85. 4 |
| Speed (RPM) | 1790. 9 | 1781. 2 | 1771. 5 | 1760. 7 | 1749. 1 | 1736. 6 | 1754 |
| Line Amperes | 1. 05 | 1. 15 | 1. 33 | 1. 54 | 1. 79 | 2. 07 | 1. 69 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200628 | SA 35L405M492G1 | 1 EA |
| RA187939 | RA 35L405M492G1 | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3201A01 | STD FR ENDPLATE-OPEN-203 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3200A01 | STD PU ENDPLATE-OPEN-205 BRG W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 35CB4521 | 35 LIPPED CB LID (GALV & PHOSPH) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| HA3100A15 | THRUBOLT 10-32 X 8. 375 | 4 EA |
| 35AD2005A01 | BAFFLE PLATE, MOD 35-SLTD BAND MTRS TDR | 2 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 017 GA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| PA1000 | PACKING GROUP 3500 SHORT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8764 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1604A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM3116T
Brand
Baldor
Model
EM3116T-8
Brand
Baldor
Model
EM3116T-8G
Brand
Baldor
Model
EM3116T-5G
Brand
Baldor
Model
EM3116T-G
Brand
Leeson
Model
U758
Brand
Teco-Westinghouse
Model
DTP0014
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BA6N005V4C |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/