We never sell your data to third parties
Baldor M3543 is a 0.75 horsepower, 1140 RPM, three-phase general purpose electric motor with a NEMA 56 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. It operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features a standard F1 foot mounting configuration. This motor is designed for applications such as fans, blowers, and light-duty machinery.
MODEL M3543
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$707.89 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
32
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
6
Overall Length
12.84 in
Phase
3
Power Factor
59
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1100 - 1200
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1200
Voltage
208-230/460
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 1140 |
| Pallet Quantity | 42 |
| Specification Number | 34J153W012 |
| Frame | 56H |
| Weight | 32. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 06 |
| Class | STOCK |
| Type | 3428M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | C |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 587826 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3428M |
| Elec. Spec | 34WGW012 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34J153 |
| Layout | 34LYJ153 |
| Frame | 56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 06 |
| Created Date | 1/10/2006 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 3/28/2011 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M3543
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34J153W012 | BALDOR/WESTVILLE | 4/25/2008 | 28M 6P TEFC HOR 56/56H | |
| 34J153W012 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 4/25/2008 | 28M 6P TEFC HOR 56/56H | |
| 34-2083W012G1 | BALDOR/WESTVILLE | 4/3/2008 | 28M 6P TEFC HOR 56C CHEM SERV S. P. #32-2 | |
| 35H876-736 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24M 6P TEFC HOR 56H | |
| 35H876-736 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24M 6P TEFC HOR 56H |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M3543 |
| SPEC. | 34J153W012 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 3-3/1. 5 |
| RPM | 1140 |
| FRAME | 56H |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | K |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 77 |
| PF | 59 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 3. 3 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 3. 5-3. 2/1. 6 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 1 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 21. 9 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 75°C |
| Starting Current | 7. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 26 | 40 | 51 | 59 | 65 | 68 | 63 |
| Efficiency | 60 | 72 | 76 | 77 | 75 | 73 | 76 |
| Speed (RPM) | 1185 | 1170 | 1155 | 1135 | 1115 | 1095 | 1125 |
| Line Amperes | 1. 1 | 1. 2 | 1. 4 | 1. 5 | 1. 7 | 2 | 1. 6 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 3. 4 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 2. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 11. 8 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 5. 32 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 9. 3 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 62°C |
| Locked-Rotor Torque | 9. 7 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 72°C |
| Starting Current | 14. 8 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 27 | 41 | 49 | 60 | 66 | 68 | 64 |
| Efficiency | 60. 1 | 72. 1 | 76. 1 | 77 | 75 | 73 | 75. 8 |
| Speed (RPM) | 1185 | 1170 | 1155 | 1135 | 1115 | 1095 | 1123 |
| Line Amperes | 2. 2 | 2. 4 | 2. 8 | 3 | 3. 4 | 4 | 3. 24 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA009807 | SA 34A61W637 | 1 EA |
| RA006252 | RA 34A61W637 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3102A02SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A01 | IEC FH NO GREASER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LC0044 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP1372L | ALUM UL CSA CE CC | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 34-171 | C FACE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
M3543
Brand
Baldor
Model
M3543T
Brand
Baldor
Model
M3543T-5
Brand
Baldor
Model
M3543-5
Brand
Baldor
Model
M3543T
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/