We never sell your data to third parties
Baldor L3509 is a 1 HP, 3450 RPM single-phase general purpose motor with a 56/56H NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like fans, blowers, and light machinery, it operates on 115/230V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features Class F insulation. This foot-mounted (F1) motor provides reliable performance in standard industrial environments.
MODEL L3509
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$597.69 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56/56H
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
37
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.93 in
Phase
1
Power Factor
82
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35J383X964 |
| Frame | 56/56H |
| Weight | 37. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AF |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 738003 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520L |
| Elec. Spec | 35WGX964 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35J383 |
| Layout | 35LYJ383 |
| Frame | 56/56H |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/22/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 3/16/2012 |
| Leads | 4#16 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for L3509
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35J383X964 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 20L 2P TEFC HOR 56H | |
| 35J383X964 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/23/2007 | 20L 2P TEFC HOR 56H |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | L3509 |
| SPEC. | 35J383X964 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 11. 8/5. 9 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56/56H |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | K |
| DES | N |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 68 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 6. 1 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 14/7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 4. 25 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2 Ohms A Ph / 1. 77 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 72°C |
| Locked-Rotor Torque | 4. 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 38 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 47 | 64 | 72 | 80 | 84 | 86 | 84 |
| Efficiency | 50 | 61 | 67 | 68 | 67 | 64. 5 | 67 |
| Speed (RPM) | 3560 | 3525 | 3485 | 3450 | 3400 | 3340 | 3400 |
| Line Amperes | 3. 5 | 4. 2 | 5 | 5. 9 | 7 | 8. 4 | 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA022550 | SA 35C11Y990 | 1 EA |
| RA018600 | RA 35C11Y990 | 1 EA |
| EC1540A06SP | ELEC CAP, 540-648 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3007 | 35 CB CASTING W/. 88 DIA. LEAD HOLE | 1 EA |
| 36GS1000SP | GASKET-CONDUIT BOX, . 06 THICK #SV-330 LE | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 35EP3100M02 | FREP TEFC 203 BRG W/O GRSR (RAISED FH MT | 1 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3101A02SP | STD PU ENDPLATE-ENCL-205 BRG LESS GREASE | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 35CB4521GX | CONDUIT BOX LID KIT | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 017 GA |
| SP5055A67 | MODEL 35 TYPE L STATIONARY SWITCH | 1 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS3001A02 | GASKET, CA. COVER, 5. 38 LONG. 06 CS301 | 1 EA |
| HA3100A22 | THRUBOLT 10-32 X 10. 125 | 4 EA |
| HA4067A01 | PUSH IN DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| HA4067A01 | PUSH IN DRAIN FITTING (BLACK) | 1 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001 | CONN LABEL TYPE L, 6 LEAD, DUAL VOLTS, R | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| NP1372L | ALUM UL CSA CE CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 35-8762 | C FACE KIT | A8 |
| 35EP1506A01SP | D-FLANGE KIT | A8 |
Brand
Baldor
Model
L3509
Brand
Baldor
Model
L3509M
Brand
Baldor
Model
L3509-50
| Brand | Marathon Electric |
| Model | U992B-P |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/