We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson 111330.00 1.50 HP, 1725 RPM single-phase agricultural motor with a 56HZ NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 115/208-230V at 60 Hz with Class B insulation. Rolled steel frame, ball bearings. Designed for grain stirring and other farm duty applications.
MODEL 111330.00
$488.32 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
17.2/8.6
Design code
L
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
79
Electrical type
Capacitor Start Capacitor Run
Enclosure
TEFC
Frame
56HZ
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1.50
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
43
KVA code
J
KW
1.1
Length
14.44
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
1
Power factor
73
Resistance main
1.4
RPM
1700 - 1800
Service factor
1
Shaft Diameter
0.875
Shaft Length
1.31
Shaft type
Single Special Extension
Speed [Max]
1725
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Manual
UL
Recognized
Voltage
115/208-230
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 111330.00
UPC: 691720009925 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Farm Duty Motors, Special Features: Capacitor Start Motors, 1.5 hp, 115/208 to 230 VAC, 17.2/8.8 to 8.6 A, 60 Hz, 1 ph, 1725 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56HZ Frame, 0.88 in Dia x 1.31 in L Shaft, Selective CCW, Service Factor: 1, Ball Bearing, 4.48 ft-lb, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.39 in L
Features:
- High torque designs
- Rugged 205 bearing and shaft end
- Vertical shaft up design with drain hole
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 12.39 in L |
| Voltage Rating | 115/208 to 230 VAC |
| Amperage Rating | 17.2/8.8 to 8.6 A |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HZ |
| Rotation | Selective CCW |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1.5 hp |
| Phase | 1 ph |
| Torque Rating | 4.48 ft-lb |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 1.31 in L |
| Insulation Class | Class B |
| Application Type | Farm Duty Motors |
| Special Features | Capacitor Start Motors |
| Service Factor | 1 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreBrand
Baldor
Model
GSL3509M
| Brand | Superlok |
| Model | SSWEI-8 |
| Brand | Winsmith |
| Model | E17MSFS31160A8 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6205C3 |
| Brand | Winsmith |
| Model | E17MDSS51120DN |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6201C3 |
SKU: 2525456
Exactly as listed!!
There were no surprises when I received this Leeson Motor. Exactly as listed! Fast Free Shipping! Great Price!!
Read moreSKU: 2525417
Always great customer service!
MRO has the best price point on motors we supply and with free shipping and the best customer service from Olha, why would we go elsewhere?!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/