We never sell your data to third parties
Baldor CWDL3509 is a 1 horsepower, 3450 RPM single-phase electric motor with a NEMA 56C frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. This general-purpose motor features a 1.15 service factor, Class F insulation, and operates on 115/230V at 60 Hz. It is foot-mounted in the F1 configuration with the standard conduit box on the left side, suitable for applications like fans, blowers, and light industrial machinery.
MODEL CWDL3509
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$840.12 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
37
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
12.22 in
Phase
1
Power Factor
82
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.25
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | 1 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 35T985X964G1 |
| Frame | 56C |
| Weight | 37. 000 LB |
| Multiplier | WD |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3520L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 6040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | AA |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783411 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3520L |
| Elec. Spec | 35WGX964 |
| CD Diagram | CD0001 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 35T985 |
| Layout | 35LYT985 |
| Frame | 56C |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 6/22/2007 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/26/2013 |
| Leads | 4#16 A PH, 2#18 B PH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for CWDL3509
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 35T985X964G1 | BALDOR/WESTVILLE | 6/23/2007 | 20L 2P TEFC HOR 56C S. P. #9 (HOSE DOWN | |
| 35T985X964G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/23/2007 | 20L 2P TEFC HOR 56C S. P. #9 (HOSE DOWN | |
| 35S576X964G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 2/18/2002 | 20L 2P TEFC HOR 56C S. P. #9 (HOSE DOWN | |
| 35J306X964G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 12/12/2001 | 20L 2P TEFC HOR 56C S. P. #9 (HOSE DOWN | |
| 35J306-180 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 8/10/1999 | 24L 2P TEFC HOR 56C SP. 9 (HOSE DOWN | |
| 35J306-180 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 6/9/1999 | 24L 2P TEFC HOR 56C SP. 9 (HOSE DOWN |
| Nameplate No. | NP1496L |
|---|---|
| CAT. NO. | CWDL3509 |
| SPEC. | 35T985X964G1 |
| HP | 1 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 11. 8/5. 9 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56C |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 25 |
| CODE | K |
| DES | N |
| CLASS | F |
| NEMA-NOM-EFF | 68 |
| PF | 82 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 6. 1 |
| DE | 6205 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 14/7 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 5 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 2 Amps |
| Break-Down Torque | 4. 25 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2 Ohms A Ph / 1. 77 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 5 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 72°C |
| Locked-Rotor Torque | 4. 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 90°C |
| Starting Current | 38 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 47 | 64 | 72 | 80 | 84 | 86 | 84 |
| Efficiency | 50 | 61 | 67 | 68 | 67 | 64. 5 | 67 |
| Speed (RPM) | 3560 | 3525 | 3485 | 3450 | 3400 | 3340 | 3400 |
| Line Amperes | 3. 5 | 4. 2 | 5 | 5. 9 | 7 | 8. 4 | 7 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA111053 | SA 35T985X964G1 | 1 EA |
| RA102432 | RA 35T985X964G1 | 1 EA |
| EC1645A06SP | ELEC CAP, 645-774 MFD, 125V, 2. 06D X 4. | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 35CB3008A01W | 35 CB. 50 NPT @ 6, MACH WHITE EPOXY | 1 EA |
| 35GS1039 | 05 MOLDED GASKET W/LIP, 1. 12 LEAD HOLE, | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 35EP3100M04MW | FREP TEFC, 'O' DRILLS, NO GRSR, MACH. WHITE | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| HW4600B49SP | SEAL 0. 938 X 1. 624 X 0. 250 SINGLE LIP DB | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A06 | 10-16X3/8 HXWSSLD SERTYB | 4 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 35EP3300A48MW | SPL FACE MTD EP - 205 BRG - W/SEAL FOR W | 1 EA |
| HW4032A01 | BLACK DRAIN PLUG FOR WASH DOWN MOTORS | 3 EA |
| 12XN1032S20 | 10-32 X 1-1/4 HEX M. S., STAINLESS STEEL | 2 EA |
| 51XB1214A16 | 12-14X1. 00 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| 35FH4005A32SP | IEC FH NO GRSR W/3 HOLES - W/AUTOPHERETI | 1 EA |
| 11XW1032S06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 3 EA |
| 35CB4522 | 35 LIPPED CB LID AUTOPHORETIC | 1 EA |
| 35GS1030A02 | 35 GS FOR CB LID - WHITE NEOPRENE | 1 EA |
| 59XW0832S07 | TAPTITE II, HEX WSHR UNSLTD SER, 410 S. S., | 4 EA |
| HW1003S08 | WASHER, #8 EX TH LK, SS | 4 EA |
| HW4600B39SP | SEAL 0. 550 X. 790 X. 180 FACE SEALING | 1 EA |
| HW4600B46SP | SEAL 0. 875 X 1. 420 X 0. 240 FACE SEALING | 1 EA |
| HW2502D13 | SS KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A04 | KEY RETAINER 0. 625 DIA SHAFTS | 1 EA |
| MJ5001A01 | 46-665 RED SEALER | 0. 001 QT |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| LB1164 | LABEL, WARNING AND DRAIN | 1 EA |
| HA5027A01 | HA4066A01 T-DRAIN X2 BAGGED | 1 EA |
| WD1000A15 | 3-520132-2 AMP FLAG (4M/RL NON-CANC/NON- | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 35FN3002A05SP | EXFN, PLASTIC, 6. 376 OD, . 638 ID | 1 EA |
| MG1025W01 | PAINT- 781-01 WILKOFAST WHITE EPOXY | 0. 017 GA |
| HA3100S08 | THRUBOLT 7. 375LG SS | 4 EA |
| SP5055A67 | MODEL 35 TYPE L STATIONARY SWITCH | 1 EA |
| 35GS1016A03 | GASKET, CAPAC BOX FOR 35CB4802 WD MOTORS | 1 EA |
| 35CB4802A02SP | CAPACITOR COVER, STAMPED X W/AUTOPHORET | 1 EA |
| 35GS1016A03 | GASKET, CAPAC BOX FOR 35CB4802 WD MOTORS | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0001 | CONN LABEL TYPE L, 6 LEAD, DUAL VOLTS, R | 1 EA |
| NP1496L | SS WD UL CSA CC | 1 EA |
| 35PA1066 | PACKING GROUP COMBINED PRINT | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreBrand
Leeson
Model
113583.00
Brand
Leeson
Model
114316.00
Brand
US Motors
Model
WD1C1JC
| Brand | NTN Bearing |
| Model | MLE7005CVDUJ74S |
SKU: 25344
Outstanding customer service & competetive pricing
The website is great and easy to navigate but when we run into $1000+ orders a simple phone call is available.
Read moreSKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 25060
So fast
Every time I order one of these motors they come super fast. MRO is my go to motors
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/