We never sell your data to third parties
Baldor JM3463 is a 0.75 HP, 3450 RPM three-phase pump motor with a 56J NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for close-coupled pump applications, it features a standard F1 foot mounting configuration, operates on 60 Hz, and is built for demanding industrial fluid handling systems.
MODEL JM3463
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$492.29 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
23
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
11.84 in
Phase
3
Power Factor
66
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.5
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
230/460
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 50 |
| Specification Number | 34K36-2719 |
| Frame | 56J |
| Weight | 23. 000 LB |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3416M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | U |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 769209 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3416M |
| Elec. Spec | 34WG2719 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34K036 |
| Layout | 34LYK036 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 11/5/2012 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JM3463
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34K36-2719 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 16M 2P TEFC VER 56J |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | JM3463 |
| SPEC. | 34K36-2719 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 3. 2-3/1. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 50 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 74 |
| PF | 66 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 4 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 4-3. 8/1. 9 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 3 Amps |
| Break-Down Torque | 6. 2 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 16. 4 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 5. 2 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 55°C |
| Locked-Rotor Torque | 5. 4 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 78°C |
| Starting Current | 11. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 30 | 43 | 55 | 63 | 70 | 74 | 0 |
| Efficiency | 47. 6 | 62. 6 | 69. 8 | 73 | 74. 4 | 74. 8 | 0 |
| Speed (RPM) | 3569 | 3544 | 3518 | 3492 | 3463 | 3433 | 0 |
| Line Amperes | 1. 3 | 1. 3 | 1. 4 | 1. 5 | 1. 7 | 1. 9 | 1. 9 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 13 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 1. 79 Amps |
| Break-Down Torque | 6. 88 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 17 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 4. 85 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 85°C |
| Locked-Rotor Torque | 5. 95 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 106°C |
| Starting Current | 11 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 25 | 35 | 45 | 55 | 63 | 70 | 70 |
| Efficiency | 38. 8 | 55. 6 | 64. 3 | 69. 3 | 71. 8 | 73 | 73 |
| Speed (RPM) | 3560 | 3532 | 3502 | 3469 | 3435 | 3400 | 3400 |
| Line Amperes | 1. 78 | 1. 77 | 1. 8 | 1. 84 | 1. 94 | 2. 06 | 2. 06 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA018246 | SA 34K36-883 | 1 EA |
| RA014401 | RA 34K36-883 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3300A24SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A03SP | IEC FH NO GREASER W/. 88 DIA SHAFT HOLE | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| WD4100A81 | CAPLUG BPF-7/8, FOR. 86-. 88 HOLE | 1 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| RM1010A01 | 35-968-1 VINYL CLS | 1 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier | |
|---|---|---|---|
| 34-171 | C FACE KIT | A8 |
Brand
WEG
Model
.7536ES3EJPR56J
| Brand | Red Lion Controls |
| Model | 114FXE6-SC-80 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 445TTFCD6685 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/