We never sell your data to third parties
Baldor EJMM3709T is a 7.5 HP, 3520 RPM three-phase close-coupled pump motor with a 213JM NEMA frame and a Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding pump applications, it operates on 60 Hz power. This motor features a JM pump shaft and face with a base for direct mounting to pumps, providing a robust and reliable solution for industrial fluid handling systems.
MODEL EJMM3709T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,744.20 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
213JM
Frame Material
Steel
HP
7.5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
125
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
19.76 in
Phase
3
Power Factor
84
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| Output | 7. 5 |
|---|---|
| RPM | 3520 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 37M031R224G1 |
| Frame | 213JM |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Voltage | 208-230/460 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3728M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 4000 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | B |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783713 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3728M |
| Elec. Spec | 37WGR224 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | FT SMITH |
| Mech. Spec | 37M031 |
| Layout | 37LYM031 |
| Frame | 213JM |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | 5/10/2012 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/5/2013 |
| Leads | 9#14 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EJMM3709T
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 37M031R224G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/17/2012 | 28M 2P TEFC HOR 213JM SUPER E | |
| 37M031S526G1 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 5/6/2010 | 26M 2P TEFC HOR 213JM SUPER E | |
| 37M031Y216G7 | BALDOR/FT SMITH/REC WHSE #5 | 10/28/2002 | 33M 2P TEFC HOR 213JM SUPER-E |
| Nameplate No. | NP1259L |
|---|---|
| CAT. NO. | EJMM3709T |
| SPEC. | 37M031R224G1 |
| HP | 7. 5 |
| VOLTS | 208-230/460 |
| AMP | 19. 4-18/9 |
| RPM | 3520 |
| FRAME | 213JM |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 15 |
| CODE | J |
| DES | A |
| CL | F |
| NEMA-NOM-EFF | 89. 5 |
| PF | 84 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | 010A |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6309 |
| ODE | 6206 |
| ENCL | TEFC |
| SN |
General Characteristics
| Full Load Torque | 10. 9 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 73 Amps |
| Break-Down Torque | 40. 4 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 1. 1531 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 20. 6 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 45°C |
| Locked-Rotor Torque | 21. 8 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 54°C |
| Starting Current | 68. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 45 | 69 | 79 | 84 | 87 | 89 | 86 |
| Efficiency | 81. 5 | 88. 8 | 90. 5 | 90. 6 | 90. 1 | 89. 2 | 90. 3 |
| Speed (RPM) | 3580. 5 | 3562. 7 | 3541. 6 | 3520. 3 | 3496. 3 | 3470. 9 | 3506 |
| Line Amperes | 4. 22 | 5. 36 | 7. 03 | 8. 94 | 11 | 13. 1 | 10. 2 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA244916 | SA 37M031R224G1 | 1 EA |
| RA231803 | RA 37M031R224G1 | 1 EA |
| 36FN3000B02 | EXFN, PLASTIC, 6. 00 OD, 1. 175 ID | 1 EA |
| S/P107-000-001 | SUPER E PROC'S-FS & WS PLTS-POLYREX EM G | 1 EA |
| HW3200A01 | 3/8-16X3/4 I-BLT WELDED F/S | 1 EA |
| 37CB3006 | 37 CB CASTING W/1. 38 LEAD HOLE @ 6: 00 | 1 EA |
| 37GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX STD.,. 06 THICK LEXI | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 37EP3101A29 | SPL FR. EP. 37 L & M FRAME-TEFC-W/GREASER | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| HW5100A06 | W2420-025 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 37EP3401T11 | EP PU ENCL 309 BRG W/GRSR & RELIEF | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HW4500A01 | 1641B(ALEMITE)400 UNIV, GREASE FITT | 1 EA |
| 10XN2520A36 | 1/4-20X 2 1/4 HEX HD X | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| XY3118A12 | 5/16-18 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 07FH4007SP | IEC FH W/GRSR, NOTCH @ 6: 00 & 3 FAN CVR | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| HW4600A73 | SEAL 1. 748 X 2. 375 X 0. 250 FACE SEALING | 1 EA |
| 37CB4516 | LIPPED LID FOR 37 FRAME NEC KOBX | 1 EA |
| 37GS1008SP | 37 GS FOR CB LID - LEXIDE | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| HW2501D13SP | KEY, 3/16 SQ X 1. 375 | 1 EA |
| HA7000A01 | KEY RETAINER 7/8' DIA SHAFT | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| 85XU0407S04 | 4X1/4 U DRIVE PIN STAINLESS | 2 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 05 LB |
| 51XB1214A20 | 12-14X1. 25 HXWSSLD SERTYB | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 028 GA |
| HA3104A14 | THRUBOLT- 5/16-18 X12. 125(OHIO) | 4 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 1 EA |
| NP1259L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV CC NEMA PREMIUM | 1 EA |
| G0PA1000 | PACKAGING GROUP | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
WEG
Model
00736EP3E213JM-W22
| Brand | Brook Crompton |
| Model | BC4N010V4 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | SL11 932 |
| Brand | PEER Bearing |
| Model | FHSPFLZ205-14 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/