We never sell your data to third parties
Baldor JL1306A is a 0.75 horsepower, 3450 RPM single-phase jet pump motor with a 56J NEMA frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Designed for jet pump applications, it features a stainless steel threaded shaft, foot mounting (F1), and operates on 115/230V at 60 Hz. This motor is part of Baldor's pump motor line, built for reliable water transfer and pressure boosting in residential and light commercial systems.
MODEL JL1306A
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$517.31 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
No Mounting
Design Code
N
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56J
Frame Material
Steel
HP
0.75
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
33
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
13.39 in
Phase
1
Power Factor
68
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.5
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Fixed Opposite Standard
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
115-230
| Output | . 75 |
|---|---|
| RPM | 3450 |
| Pallet Quantity | 35 |
| Specification Number | 34F36-2414 |
| Frame | 56J |
| Multiplier | K |
| Enclosure | OPEN |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 115/230 |
| Poles | 02 |
| Class | STOCK |
| Type | 3424L |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 40. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | Y |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 722831 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3424L |
| Elec. Spec | 34WG2414 |
| CD Diagram | CD0307 |
| Enclosure | OPEN |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34F036 |
| Layout | 34LYF036 |
| Frame | 56J |
| Mounting | F1 |
| Poles | 02 |
| Created Date | |
| Base | N |
| Rotation | FOS |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 12/2/2011 |
| Leads | 5#18, 1#14 #1TH |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for JL1306A
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34F36-2414 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 24L 2P OPEN VER 56J ATO DRIPCOVER |
| Nameplate No. | NP1257L |
|---|---|
| CAT. NO. | JL1306A |
| SPEC. | 34F36-2414 |
| HP | . 75 |
| VOLTS | 115/230 |
| AMP | 11/5. 5 |
| RPM | 3450 |
| FRAME | 56J |
| HZ | 60 |
| PH | 1 |
| SER. F. | 1. 50 |
| CODE | J |
| DES | N |
| CL | B |
| NEMA-NOM-EFF | 69 |
| PF | 68 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | OPEN |
| SN | |
| SFA 13/6. 5 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1. 15 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 3. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 3. 98 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 2. 33 Ohms A Ph / 1. 65 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 1. 63 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 75°C |
| Locked-Rotor Torque | 2. 45 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 108°C |
| Starting Current | 31. 2 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 39 | 52 | 64 | 73 | 79 | 83 | 85 |
| Efficiency | 41. 7 | 57. 6 | 65. 5 | 69. 2 | 69. 8 | 69. 3 | 70. 4 |
| Speed (RPM) | 3558 | 3536 | 3508 | 3479 | 3447 | 3410 | 3415 |
| Line Amperes | 3. 78 | 4 | 4. 4 | 4. 91 | 5. 61 | 6. 37 | 6. 31 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA005818 | SA 34F156W169 | 1 EA |
| RA002564 | RA 34F156W169 | 1 EA |
| EC1460A05SP | ELEC CAP, 460-552 MFD, 125V, 2. 06D X 3. | 1 EA |
| 34EP3202A02 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| 11XT0832G06 | 8-32 X 3/8 TY 23 TAPPING | 1 EA |
| NS2501A01 | INSULATOR, CAPACITOR | 1 EA |
| 51XB1016A05 | 10-16X5/16HX WA SL SR TYB (F/S) | 2 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| WD4100A01 | DP-875 HEYCO PLUG OR 62MP0875 MICRO PLAS | 1 EA |
| 34EP3401A01SP | PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 34AD2000 | BAFFLE PLATE, STAMPED | 1 EA |
| 51XT0632A06 | 6-32X3/8 TY23 HXWS SLDSR | 4 EA |
| 51XN1032A20 | 10-32 X 1 1/4 HX WS SL SR | 2 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 3 EA |
| 34CB4501SP | TERMINAL BOX LID, STAMPED X (PLATED) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 2 EA |
| 34FH4500A02P | DRIPCOVER, MODEL 34 | 1 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| LB1009 | LABEL, ROTATION DIRECTION (ON ROLLS) | 1 EA |
| 33CB4800A02 | CAPACITOR COVER, STAMPED | 1 EA |
| SP5068A01 | 34L TERM PANEL STAT SWITCH #E-6' | 1 EA |
| HA3100A21 | THRUBOLT 10-32 X 9. 937 | 4 EA |
| LB1118 | LABEL, WARNING (ROLL LABEL) | 1 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0546 | CONNECTION LABEL, DV, FIX, W&W/O TP, TER | 1 EA |
| NP1257L | ALUM UL CSA CC THERMAL REV MTG | 1 EA |
| 34PA1005 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| PK3083T | STYROFOAM PACKING CRADLE W/TAPE | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreBrand
Baldor
Model
CJL1306A
Brand
WEG
Model
.7536OS1BJPR56J
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0109.2121X40 |
SKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 2840530
Baldor erm3108
This motor is a little bit, maybe a half inch longer than the one I took off. But we were able to use the cradle that it came on.
Read moreSKU: 26636
Baldor electric motors
Great motors...Always top quality. Will continue to purchase from MRO Supply.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/