We never sell your data to third parties
Baldor M3458 is a 0.33 HP, 1725 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 48 frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for applications like fans, blowers, and light-duty machinery, it operates on 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration. This motor features a robust cast iron construction for industrial durability.
MODEL M3458
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$448.45 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
48
Frame Material
Steel
HP
0.33
Hz
60
Insulation Class
B
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
21
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
10.72 in
Phase
3
Power Factor
66
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.35
Shaft Diameter
0.5IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | . 33 |
|---|---|
| RPM | 1725 |
| Pallet Quantity | 50 |
| Specification Number | 34A51-884 |
| Frame | 48 |
| Multiplier | K |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 3413M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 51. 4040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | M |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 433670 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 3413M |
| Elec. Spec | 34WG0884 |
| CD Diagram | CD0005 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | WESTVILLE |
| Mech. Spec | 34A051 |
| Layout | 34LYA051 |
| Frame | 48 |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | B |
| Eff. Date | 6/5/2007 |
| Leads | 9#18 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for M3458
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 34A51-884 | BALDOR/WESTVILLE | 8/10/1999 | 13M 4P TEFC HOR 48 |
| Nameplate No. | NP1256L |
|---|---|
| CAT. NO. | M3458 |
| SPEC. | 34A51-884 |
| HP | . 33 |
| VOLTS | 230/460 |
| AMP | 1. 6/. 8 |
| RPM | 1725 |
| FRAME | 48 |
| HZ | 60 |
| PH | 3 |
| SER. F. | 1. 35 |
| CODE | M |
| DES | B |
| CLASS | B |
| NEMA-NOM-EFF | 68 |
| PF | 57 |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| CC | |
| USABLE AT 208V | 1. 9 |
| DE | 6203 |
| ODE | 6203 |
| ENCL | TEFC |
| SN | |
| SFA 1. 8/. 9 |
General Characteristics
| Full Load Torque | 1 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 0. 7 Amps |
| Break-Down Torque | 4. 7 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 49. 1 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 3. 35 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 47°C |
| Locked-Rotor Torque | 3. 75 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 61°C |
| Starting Current | 4. 4 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 28 | 40 | 50 | 57 | 64 | 69 | 66 |
| Efficiency | 44 | 59 | 65 | 68 | 68 | 67 | 68 |
| Speed (RPM) | 1788 | 1770 | 1760 | 1745 | 1730 | 1710 | 1725 |
| Line Amperes | 0. 7 | 0. 73 | 0. 77 | 0. 8 | 0. 85 | 1 | 0. 9 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA009746 | SA 34A51-232 | 1 EA |
| RA006191 | RA 34A51-232 | 1 EA |
| NS2512A01 | INSULATOR, CONDUIT BOX X | 1 EA |
| 34CB3002A | CB CAST W/. 88 DIA HOLE | 1 EA |
| 34GS1029A01 | GASKET, CONDUIT BOX | 1 EA |
| 51XB1016A07 | 10-16 X 7/16 HXWSSLD SERTYB | 2 EA |
| 11XW1032G06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD U | 1 EA |
| 34EP3102A01SP | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| HW5100A03SP | WAVY WASHER (W1543-017) | 1 EA |
| 34EP3102A02SP | FR/PU ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| XY1032A02 | 10-32 HEX NUT DIRECTIONAL SERRATION | 4 EA |
| 34FN3002A01SP | EXTERNAL FAN, PLASTIC, . 637/. 639 HUB W/ | 1 EA |
| 34FH4002A01 | IEC FH NO GREASER | 1 EA |
| 51XW1032A06 | 10-32 X. 38, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD S | 3 EA |
| 34CB4517 | CB LID 4 MTG HOLES. 22 DIA STAMPED, FOR | 1 EA |
| 34GS1031A01 | GASKET, FLAT CONDUIT BOX LID (LEXIDE) | 1 EA |
| 51XW0832A07 | 8-32 X. 44, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD SE | 4 EA |
| MG1000G27 | PAINT- S9282E CHARCOAL GREY | 0. 014 GA |
| 10XF0440S02 | 04-40 X 1/8 TYPE F HEX HD STAINLESS STIC | 2 EA |
| HA3100A12 | THRUBOLT 10-32 X 7. 375 | 4 EA |
| LB1125C01 | STD (STOCK) CARTON LABEL BALDOR WITH FLA | 1 EA |
| LC0005E01 | CONN. DIA. /WARNING LABEL (LC0005/LB1119) | 1 EA |
| NP1256L | ALUM UL CSA CC | 1 EA |
| 34PA1002 | PACKING GROUP, BALDOR | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Accesories
| Product Number | Description | Multiplier |
|---|---|---|
| 34-3900T | C-FACE KIT | A8 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreBrand
Baldor
Model
M3534
Brand
Leeson
Model
K1487
Brand
Leeson
Model
101647.00
Brand
Baldor
Model
NM3534
Brand
WEG
Model
.3318ES3EB56
| Brand | Hubbell Wiring |
| Model | HBLS460B12W |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FFB141610 |
| Brand | Bestorq |
| Model | 1014-3M-6 |
| Brand | NK North America Inc. |
| Model | K0269.30888X50 |
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | LS-3552 |
SKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701314
Exactly what i needed.
Exactly what was needed, delivered quickly as promised.
Read moreSKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/