We never sell your data to third parties
Leeson E119351.00 1/2 HP, 1725 RPM three-phase general purpose motor with NEMA 56 frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.25 service factor. Rolled steel frame, rigid base mounting, Class B insulation, and ball bearings. 0.625" shaft diameter, 1.88" shaft length.
MODEL E119351.00
Obsolete
This item is no longer available on MROSupply.com, however we have this identical replacement.
View ReplacementTypically Ships in: 1 day
Returnable:No
Current
1.7-1.8/0.90
Drive End Bearing Size
6203
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
78.2
Electrical type
Squirrel Cage Inverter Rated
Enclosure
ODP
Frame
56
Frame Length
5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
8.13
HP
0.50
Hz
60
Insulation Class
B
IP code
22
KVA code
P
KW
0.37
Length
14.63
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
66.5
Resistance main
23.2
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.25
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1725
Starting method
Line Or Inverter
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
11.25
Regal Beloit Leeson&Reg; E119351.00
UPC: 691720041819 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Application Type: Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors, 0.5 hp, 208 to 230/460 VAC, 1.8 to 2/1 A, 60 Hz, 3 ph, 1725 rpm, 1 Speed, DP, 56 Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.25, Ball Bearing, 23.88 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 9.87 in L x 6.5 in W x 6.74 in H
Features:
- Premium efficient ratings
- Inverter rated
- Shielded ball bearings for direct coupled applications
- WattSaver e premium efficient motors
- Ultimate premium efficient motors
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 9.87 in L x 6.5 in W x 6.74 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 1.8 to 2/1 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1725 rpm |
| Enclosure Type | DP |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56 |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 0.5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 23.88 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | Compressor Motors, Fan and Blower Motors, General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.25 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | UL Listed
3 Years
SKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreBrand
Leeson
Model
056T17D15844
Brand
Leeson
Model
E119351.00
| Brand | Hydraulic Technologies |
| Model | PA64 |
SKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 2525293
Good supplier
Very good source for hard to find motors and parts. Great staff and customer service. We will use them again and again.
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/