We never sell your data to third parties
Baldor EMVM3559D is a 2.2 kW (approximately 3 HP), 3450 RPM, three-phase IEC metric motor with a D90SD frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose industrial applications such as pumps, fans, and compressors, it operates on 208-230/460V at 60 Hz. This motor features a B5 flange mount (D suffix) and is part of Baldor's EMVM series of Super-E premium efficient motors.
MODEL EMVM3559D
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,198.74 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
D90SD, LD
HP
2.2
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | D90SD, LD |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 2.200 KW @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ 230.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | No Mounting |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 3.600 A @ 460.0 V 7.200 A @ 230.0 V 7.900 A @ 208.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 86.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 3.6 a |
| Frame Prefix | D |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | L |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3532M |
| Mounting Arrangement | B5 |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 13.87 IN |
| Power Factor | 92 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | D-Flange |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.945 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 3450 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | IEC |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreBrand
Baldor
Model
EMVM3559C
Brand
Baldor
Model
EMVM3559D
| Brand | Consolidated Bearings |
| Model | LS-5 |
| Brand | CoxReels |
| Model | 1185-3324-EJ |
| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-495001 |
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | FFB003502 |
| Brand | Cortina |
| Model | 07-800-3041 |
SKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/