We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
WEG 00318ET3E182TC-W22 NEMA Premium (IE3) efficiency three-phase TEFC motor, 3HP, 1760RPM, 182/4T frame with C-face mount, 208-230/460V 60Hz. Part of the W22 severe duty line with cast iron construction, IP55 enclosure, IEEE 841 vibration levels, Class I Div 2 certification, and inverter duty 20:1 constant torque.
MODEL 00318ET3E182TC-W22
Contact supplier for technical support on: 800-ASK-4WEG
$647.95 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Enclosure
TEFC
Frame
182/4T
HP
3
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Specifications
| Output | 3 HP |
|---|---|
| Poles | 4 |
| Frequency | 60 Hz |
| Torque | 8. 83 lb. ft |
| Voltage | 208-230/460 V |
| Frame | 182/4T |
| RPM | 1760 |
| Full Load Amps | 8. 58-7. 76/3. 88 A |
| Efficiency (100%) | 89. 5 |
| Power factor (100%) | 0. 79 |
| Insulation | F |
| Noise | 56 dB(A) |
| No load current | 4. 00/2. 00 A |
| Locked rotor current (II/In) | 8. 1 |
| Output HP | 3 HP |
|---|---|
| Frame | 182/4T |
| Full Load Amps | 8. 58-7. 76/3. 88 A |
| Locked rotor current (II/In) | Output HP0 |
| Locked Rotor Torque | Output HP1 |
| Break Down Torque | Output HP2 |
| Efficiency (%) | 50 |
|---|---|
| Power factor (%) | 75 |
| Service Factor | 100 |
| Inertia | Efficiency (%)0 |
| L. R. Time | Efficiency (%)1 |
| Weight | Efficiency (%)2 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read moreBrand
Baldor
Model
CEM3611T
Brand
Baldor
Model
CEM3661T
Brand
WEG
Model
00318ET3ERS182TC
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130049.00 |
| Brand | Electra/Grove Gear |
| Model | GR8130514.10 |
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | EHSCE250 |
SKU: 1308050
312 amp soft start qty 3
Very fast shipping and each one was crated very well.
Read moreSKU: 2519509
Review of motor purchase
Excellent response to online ordering with the lowest price found on the net. Part supplied as advertised with quick shipment. Very satisfied with the first-time purchase from MRO Supply.
Read moreSKU: 6377159
Very pleased
Easy to order, fast delivery, great price and unit works great. couldn't be more pleased with this purchase.
Read more