We never sell your data to third parties
Baldor EM4408TS-4 is a 250 HP, 1785 RPM, 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 449TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding industrial applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and features NEMA Design B torque characteristics and Class F insulation for reliable performance.
MODEL EM4408TS-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$35,877.28 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
449TS
Frame Material
Iron
HP
250
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2888
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
49.46 in
Phase
3
Power Factor
88
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
2.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 449TS |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 250.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV CCSA US |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 276.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 96.2 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 276.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 2/0 AWG |
| Motor Type | A44144M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 59.47 IN |
| Power Factor | 88 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 2.375 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1785 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4408TS-4
Brand
Baldor
Model
EM4408TR-4
Brand
Baldor
Model
EM4408T-4
| Brand | Bunting Bearings |
| Model | CFM014018012 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | E479B |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 184THTCD9076 |
SKU: 2833706
Replacement motor
I ordered this motor on Wednesday and received it on Thursday by truck, fantastic shipping and very good pricing.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/