We never sell your data to third parties
Baldor EM44304T-4 is a 300 HP, 1780 RPM, 3-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 449T frame (11-inch shaft height) and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for demanding industrial applications like pumps, fans, and compressors, it operates on 460V, 60 Hz power with a 1.15 service factor and features Class F insulation and NEMA Design B torque characteristics. This NEMA Premium motor is part of Baldor's General Purpose line, offering high efficiency and reliability.
MODEL EM44304T-4
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$49,293.35 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
449T
Frame Material
Iron
HP
300
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
2888
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
53.24 in
Phase
3
Power Factor
89
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
3.375IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
460
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 449T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 60 Hz |
| Output @ Frequency | 300.000 HP @ 60 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1800 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 460.0 V @ 60 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | CSA EEV CCSA US |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Current @ Voltage | 327.000 A @ 460.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 96.2 % |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 327.0 a |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 12 @ 2 AWG |
| Motor Type | A44144M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 53.24 IN |
| Power Factor | 89 |
| Product Family | General Industrial |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 3.375 IN |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1780 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM44304TS-4
Brand
Baldor
Model
EM44304T-4
SKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/