We never sell your data to third parties
Baldor EJPM3613T is a 5 HP, 3430 RPM three-phase electric motor with a 184JP NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for pump applications, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with a standard F1 foot mounting configuration. This motor features a close-coupled pump design for direct connection to pump assemblies.
MODEL EJPM3613T
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$1,460.33 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
184JP
Frame Material
Steel
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
81
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
2
Overall Length
21.11 in
Phase
3
Power Factor
94
Pulley Face Code
C-FACE
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
3600
Voltage
208-230/460
| List Price | 1,234.00 USD |
|---|---|
| Multiplier Symbol | L1 |
| Ship Weight | 81 LB |
| UPC | 781568815762 |
Specs
| Output | 5.000 hp |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed | 3,600 rpm |
| Frequency | 60.00 Hz |
| Voltage | 230 V 460 V |
| Frame Material | Steel |
| Frame | 184JP |
| XP Class and Group | NONE |
| XP Division | Not Applicable |
| Brand | Baldor-Reliance |
| Agency Approvals | CSA CSA EEV UR |
| Ambient Temperature | 40 °C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | POLYREX EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current | 12.4 A @ 208 V 11.2 A @ 230 V 5.6 A @ 460 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 88.5% |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No feedback |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No heater |
| High Voltage Full Load Amps | 5.6 A |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter ready |
| KVA Code | J |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | KO Box |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 9 @ 16 AWG |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Standards | NEMA |
| Motor Type | 3634M |
| Number of Poles | 2 |
| Overall Length | 21.11 in |
| Power Factor | 94 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | C-Face |
| Pulley Shaft Indicator | Tapped & Key |
| Rodent Screen | None |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.875 in |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 3,430 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | NONE (OLD) |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
Nameplate
| CAT.NO. | EJPM3613T | |||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| SPEC. | 36R059R114G1 | |||||||||||||||||||||||||||||
| HP | 5 | |||||||||||||||||||||||||||||
| VOLTS | 230/460 | |||||||||||||||||||||||||||||
| AMP | 11.2/5.6 | |||||||||||||||||||||||||||||
| RPM | 3430 | |||||||||||||||||||||||||||||
| FRAME | 184JP | HZ | 60 | PH | 3 | |||||||||||||||||||||||||
| SER.F. | 1.15 | CODE | J | DES | B | CL | F | |||||||||||||||||||||||
| NEMA-NOM-EFF | 88.5 | PF | 94 | |||||||||||||||||||||||||||
| RATING | 40C AMB-CONT | |||||||||||||||||||||||||||||
| CC | 010A | USABLE AT 208V | 12.4 | |||||||||||||||||||||||||||
| DE | 6207 | ODE | 6205 | |||||||||||||||||||||||||||
| ENCL | TEFC | SN | ||||||||||||||||||||||||||||
| VPWM INVERTER READY | ||||||||||||||||||||||||||||||
| CT6-60H(10:1)VT3-60H(20:1 | ||||||||||||||||||||||||||||||
| NP3441L | ||||||||||||||||||||||||||||||
Performance
Performance at 460 V, 60 Hz, 5 hp
Typical performance; not guaranteed values.General Characteristics
Load Characteristics
| Rated Load | 0% | 25% | 50% | 75% | 100% | 125% | 150% | S.F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 11.0 | 73.0 | 88.0 | 92.0 | 95.0 | 95.0 | 95.0 | 95.0 |
| Efficiency | 0.0 | 88.7 | 90.9 | 90.4 | 89.5 | 87.1 | 84.9 | 88.1 |
| Speed (RPM) | 3,598 | 3,559 | 3,520 | 3,478 | 3,434 | 3,383 | 3,325 | 3,403 |
| Line Amps | 1.17 | 1.84 | 2.97 | 4.28 | 5.56 | 7.10 | 8.76 | 6.48 |
SKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreSKU: 23169
Olha saves the day.. again.
I needed a great big motor, in a great big hurry, at a fair price, and Olha came through again. When I'm in the field, I do not have time to muck-around shopping for what I need - hoping that I get the part. It's imperative that I KNOW the part is coming. Prompt communications, and follow-up, is critical to my business, and Olha delivers.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/