We never sell your data to third parties
Leeson 119487.00 1 HP, 1760 RPM three-phase washdown duty motor with 56C NEMA frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame, epoxy paint, and sealed construction for washdown environments. UL and CSA listed with Class F insulation.
MODEL 119487.00
$870.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.2/1.6
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
85.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56C
Frame Length
7
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
N
KW
0.75
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
4
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Power factor
68.5
Resistance main
12.96
RPM
1700 - 1800
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1760
Starting method
Across The Line
Thermal protection
Thermostat
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 119487.00
UPC: 691720052440 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Special Features: Inverter Ready, 1 hp, 208 to 230/460 VAC, 3.2 to 3.2/1.6 A, 60 Hz, 3 ph, 1760 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56C Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 3 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 12.66 in L x 7.1 in H
Features:
- Paint free exterior
- Stainless steel output shafts
- Re-positional drain plugs for all angle mounting
- Double sealed bearings
- Output shaft seal
- IRIS inverter duty insulation system
Specs:
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 12.66 in L x 7.1 in H |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.2 to 3.2/1.6 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1760 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56C |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 3 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Inverter Ready |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
1 Year
SKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreBrand
WorldWide Electric
Model
NATE1-18-56CB
Brand
Leeson
Model
191564.00
Brand
Leeson
Model
119468.00
Brand
WorldWide Electric
Model
NAT34-18-56CB
Brand
Leeson
Model
119497.00
Brand
Baldor
Model
VEFWDM3546
Brand
Teco-Westinghouse
Model
WFPV0014C
| Brand | PEER Bearing |
| Model | UCPA207-23 |
SKU: 2526003
Purchase
Excellent, fast service, very impressed. Will definitely buy from them again!!!
Read moreSKU: 2834617
Just a comment
The Leeson electrical motors that were ordered arrived quickly and without incident. However, shipping them individually in the Leeson boxes is risky. the boxes are barely taped and using FedEx causes them to be left whenever and where ever. in my case, they were left out overnite in the rain and now the boxes are roached. MRO processed the order promptly. This is a shipping comment, not an adverse business comment.
Read moreSKU: 2526415
Thanks
The motor was sent in record time and is now on the compressor and working great Thank You
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/