We never sell your data to third parties
Marathon 132449.00 5 HP, 3495 RPM three-phase washdown duty motor with NEMA 184TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor. Stainless steel frame and F-class insulation for food, beverage, dairy, and pharmaceutical applications requiring corrosion resistance.
MODEL 132449.00
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,001.81 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Drive End Bearing Size
6207
Drive End Bearing Type
Ball
Efficiency
88.5
Enclosure
TEFC
Frame
184TC
Frame Material
Stainless Steel
Frequency
60
HP
5
Hz
60
Insulation Class
F
KW
3.7
Number of Poles
2
Opp. Drive End Bearing Size
6207
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Shaft Diameter
1.125
Shaft Length
2.75
Voltage
208-230/460
LEESON Washguard AC Motor, 2-Pole Continuous Duty, Special Features: Washdown Duty Motors, 5 hp, 208 to 230/460 VAC, 13.2 to 12/6 A, 60 Hz, 3 ph, 3495 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 184TC Frame, 1.13 in Dia x 2.75 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 7.5 ft-lb, Round/C-Face Footless Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Stainless Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 15.77 in L
Features:
- All exterior components are 300 series stainless steel
- All sealing components are FKM for superior chemical resistance
- Full fact nameplate is laser etched on the motor frame
- End shields are O-ring sealed to the frame
- Double lip shaft seals on both ends of TEFC motors
- Removable hydrophobic breathers in opposite shaft end bell and conduit box equalize pressure without allowing moisture to enter
- Exterior fastener use minimized reducing the number of entry points for moisture
- Double sealed bearings are pre-lubricated with moisture resistant high temperature grease for long life
- Interior coatings applied to rotor and stator protect against corrosion and ease to clean construction
- New conduit box mounting system provides optimum sealing
- Ease to clean construction
- Windings are immersed and cured in polyester insulating varnish for extra moisture resistance
- Exclusive IRIS inverter duty insulation system provides extra protection and long life and especially in inverter-driven applications
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Type | 2-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Dimensions | 15.77 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 13.2 to 12/6 A |
| Mounting Type | Round/C-Face Footless |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 3495 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 184TC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 5 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 7.5 ft-lb |
| Shaft Size | 1.13 in Dia x 2.75 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Special Features | Washdown Duty Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | TCA7P53AE251GAA009 |
| Brand | US Motors |
| Model | CW10V2E2 |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2267999
1/2 hp. motor
Purchased the motor easily and received it quick and well packaged. The entire purchase went very well.
Read more