We never sell your data to third parties
Leeson 119478.00 1 HP, 1170 RPM three-phase washdown duty motor with 56HC NEMA rolled steel frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with 1.15 service factor and Class F insulation. Designed for washdown environments requiring corrosion resistance. UL and CSA listed.
MODEL 119478.00
$879.94 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Current
3.8/1.9
Design code
B
Drive End Bearing Size
6205
Drive End Bearing Type
Ball
Duty
Continuous
Efficiency
82.5
Electrical type
Squirrel Cage Induction Run
Enclosure
TEFC
Frame
56HC
Frame Length
7.5
Frame Material
Rolled Steel
Frequency
60
Height
10.88
HP
1
Hz
60
Insulation Class
F
IP code
55
KVA code
K
KW
0.75
Length
19.5
Motor orientation
Horizontal
Number of Poles
6
Number of speeds
1
Opp. Drive End Bearing Size
6203
Opp. Drive End Bearing Type
Ball
Phase
3
Resistance main
1.63
RPM
1100 - 1200
Service factor
1.15
Shaft Diameter
0.625
Shaft Length
1.88
Shaft type
NEMA 56
Speed [Max]
1170
Starting method
Across The Line
Thermal protection
No Protection
UL
Recognized
Voltage
208-230/460
Width
10.44
Regal Beloit Leeson&Reg; 119478.00
UPC: 691720051931 | UNSPSC: 26101602 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
LEESON Washguard AC Motor, 6-Pole Continuous Duty, Application Type: General Purpose AC Motors, 1 hp, 208 to 230/460 VAC, 3.8 to 3.8/1.9 A, 60 Hz, 3 ph, 1170 rpm, 1 Speed, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 56HC Frame, 0.63 in Dia x 1.88 in L Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 4.5 ft-lb, C-Face Footed Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, 10:1 Variable Torque Speed, 13.37 in L
Features:
- USDA approved epoxy painted motors
- NEMA motors
- Double lip contact seals and V-ring seals used for shaft seals
Specs:
| Type | 6-Pole Continuous Duty |
|---|---|
| Material | Rolled Steel |
| Dimensions | 13.37 in L |
| Voltage Rating | 208 to 230/460 VAC |
| Amperage Rating | 3.8 to 3.8/1.9 A |
| Mounting Type | C-Face Footed Rigid Base |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Speed | 1170 rpm |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Bearing Type | Ball |
| Frame | 56HC |
| Rotation | Reversible |
| Number of Speeds | 1 |
| Horsepower | 1 hp |
| Phase | 3 ph |
| Torque Rating | 4.5 ft-lb |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.88 in L |
| Insulation Class | Class F |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Service Factor | 1.15 |
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
Certifications/Standards:
BISSC/CE/CSA Certified | UL Listed
Warranty:
3 Years
SKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | U722A |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 254THFCD9076 |
SKU: 227546
Great products great price & easy transaction
great products great price & easy transaction. Keep up the good work.
Read moreSKU: 2526009
Great service, both pricing & delivery
Great service, both pricing & delivery
Read moreSKU: 5768491
Great price great service
Item was received very quickly. The price was excellent. I shopped! A free shipping to boot! I'll be back.
Read moreSKU: 726529
Perfect fit, great service, fast shipping
I needed to make sure the replacement motor was an exact fit in all aspects. The Customer Service was great to walk through all specs. Then when I bought it in the morning, it was shipped and in my hands on the third day. I installed it and all works perfectly.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/