We never sell your data to third parties
Baldor EM3116-57 is a 1 HP, 1440 RPM, three-phase general purpose motor with a NEMA 56 frame and Open Drip Proof (ODP) enclosure. This Super-E NEMA Premium efficient motor operates on 230/380-415V at 50 Hz with a 1.15 service factor and F1 foot mounting. Designed for fans, blowers, and pumps in industrial applications, it features Class F insulation and a NEMA Design B configuration.
MODEL EM3116-57
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$673.39 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Steel
Design Code
B
Duty Rating
CONT
Enclosure
OPEN
Frame
56
Frame Material
Steel
HP
1
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Not Inverter
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
34
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
11.07 in
Phase
3
Power Factor
65
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1440
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
0.625IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1500
Voltage
230/400
| Enclosure | OPEN |
| Frame | 56 |
| Frame Material | Steel |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 1.000 HP @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230.0 V @ 50 HZ 400.0 V @ 50 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CE CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 3.100 A @ 230.0 V 1.800 A @ 400.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 82.5 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 1.8 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Not Inverter |
| KVA Code | M |
| Lifting Lugs | No Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | No Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 18 AWG |
| Motor Type | 3518M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 11.07 IN |
| Power Factor | 74 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 0.625 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | No Slinger |
| Speed | 1440 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Direct on line |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read more| Brand | Marathon Electric |
| Model | U279 |
| Brand | Marathon Electric |
| Model | 194009.00 |
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6302-2NSE9C3 |
SKU: 25992
Vem3546
It was harder to find this motor than I expected. MRO Supply had the best price of the 5 vendors I looked at.
Read moreSKU: 25590
Fast!
Exact match to the motor I needed. Best price anywhere, and super fast FREE shipping! Gained a new customer!
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/