We never sell your data to third parties
Baldor EM4104T-58 is a 30 HP, 1470 RPM three-phase Super-E premium efficient motor with a NEMA 286T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for 50 Hz operation with a 380-415V Y-start/delta-run winding configuration, it features a 1.15 service factor, Class F insulation, and NEMA Design B torque for general industrial applications like pumps, fans, and conveyors.
MODEL EM4104T-58
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,596.26 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable:No
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286T
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
50
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
541
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.76 in
Phase
3
Power Factor
81
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1470
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1500
Voltage
400
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 286T |
| Frame Material | Iron |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 30.000 HP @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1500 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400.0 V @ 50 HZ |
| XP Class and Group | None |
| XP Division | Not Applicable |
| Agency Approvals | UR CE CSA |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | No Auxillary Box |
| Auxillary Box Lead Termination | None |
| Base Indicator | Rigid |
| Bearing Grease Type | Polyrex EM (-20F +300F) |
| Blower | None |
| Current @ Voltage | 42.000 A @ 400.0 V |
| Design Code | B |
| Drip Cover | No Drip Cover |
| Duty Rating | CONT |
| Efficiency @ 100% Load | 93.0 % |
| Electrically Isolated Bearing | Not Electrically Isolated |
| Feedback Device | No Feedback |
| High Voltage Full Load Amps | 42.0 a |
| Front Face Code | Standard |
| Front Shaft Indicator | None |
| Heater Indicator | No Heater |
| Insulation Class | F |
| Inverter Code | Inverter Ready |
| KVA Code | G |
| Lifting Lugs | Standard Lifting Lugs |
| Locked Bearing Indicator | Locked Bearing |
| Motor Lead Exit | Ko Box |
| Motor Lead Termination | Flying Leads |
| Motor Lead Quantity/Wire Size | 6 @ 8 AWG |
| Motor Type | 1060M |
| Mounting Arrangement | F1 |
| Number of Poles | 4 |
| Overall Length | 27.76 IN |
| Power Factor | 82 |
| Product Family | General Purpose |
| Pulley End Bearing Type | Ball |
| Pulley Face Code | Standard |
| Pulley Shaft Indicator | Standard |
| Rodent Screen | None |
| RoHS Status | ROHS COMPLIANT |
| Service Factor | 1.15 |
| Shaft Diameter | 1.875 IN |
| Shaft Extension Location | Pulley End |
| Shaft Ground Indicator | No Shaft Grounding |
| Shaft Rotation | Reversible |
| Shaft Slinger Indicator | Shaft Slinger |
| Speed | 1470 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
| Starting Method | Wye Start - Delta Run |
| Thermal Device - Bearing | None |
| Thermal Device - Winding | None |
| Vibration Sensor Indicator | No Vibration Sensor |
| Winding Thermal 1 | None |
| Winding Thermal 2 | None |
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreBrand
Baldor
Model
EM4104T
Brand
Baldor
Model
EM4104T-BG
Brand
Baldor
Model
EM4104T-5BG
Brand
Baldor
Model
EM4104T-12
Brand
Baldor
Model
EM4104T-5
SKU: 24596
Great service
Flawless from start to finish. Got my motor at the best price and delivered on time. I will definitely use this company again.
Read moreSKU: 25992
Positive
I am a Purchasing Agent for a company with 30 plants. MRO is one of the best vendors out there. Use you all the time.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/