We never sell your data to third parties
Baldor EM4104T-12 is a 30 HP, 1760 RPM, 3-phase NEMA Premium Super-E motor with a 286T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Designed for general-purpose applications like pumps, fans, and conveyors, it operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor and Class F insulation. This foot-mounted (F1) motor features a 7.00-inch shaft height and is part of Baldor's Super-E premium efficiency line.
MODEL EM4104T-12
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$5,783.11 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Ambient Temperature
40 °C
Base Indicator
Rigid
Conduit Box Material
Cast Iron
Design Code
A
Duty Rating
CONT
Enclosure
TEFC
Frame
286T
Frame Material
Iron
HP
30
Hz
60
Insulation Class
F
Inverter Code
Inverter Ready
Motor Standards
NEMA
Motor Weight
425
Mounting Arrangement
F1
Number of Poles
4
Overall Length
27.76 in
Phase
3
Power Factor
85
Pulley Face Code
STANDARD
RPM
1700 - 1800
Service Factor
1.15
Shaft Diameter
1.875IN
Shaft Ground Indicator
No Shaft Grounding
Shaft Rotation
Reversible
Speed Code
Single Speed
Synchronous RPM
1800
Voltage
230/460
| Output | 30 |
|---|---|
| RPM | 1760 |
| Pallet Quantity | 0 |
| Specification Number | 10C151Y773G1 |
| Frame | 286T |
| Weight | 425. 000 LB |
| Multiplier | L1 |
| Enclosure | TEFC |
| Item Type | MOTOR |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Voltage | 230/460 |
| Poles | 04 |
| Class | STOCK |
| Type | 1056M |
| Status | Active |
| Commodity Code | 8501. 52. 8040 |
| Origin | US |
| Explosion Proof Class/Group | NONE |
| Revision | A |
|---|---|
| Status | PRD/A |
| Change # | 783708 |
| Proprietary | No |
| Type | AC |
| Prod. Type | 1056M |
| Elec. Spec | 10WGY773 |
| CD Diagram | CD0104 |
| Enclosure | TEFC |
| Manufacturing Plant | COLUMBUS |
| Mech. Spec | 10C151 |
| Layout | 10LYC151 |
| Frame | 286T |
| Mounting | F1 |
| Poles | 04 |
| Created Date | 8/3/2010 |
| Base | RG |
| Rotation | R |
| Insulation | F |
| Eff. Date | 2/1/2013 |
| Leads | 12#8 |
| Literature | |
| Elec. Diagram | |
| Replaced By |
Specification History for EM4104T-12
| Active | Specification Number | Plant | Date | Description |
|---|---|---|---|---|
| 10C151Y773G1 | BALDOR/COLUMBUS | 8/4/2010 | 56M 4P TEFC HOR 286T SE |
| Nameplate No. | NP2138L |
|---|---|
| CAT. NO. | EM4104T-12 |
| P/N | |
| ENCLOSURE | TEFC |
| SPEC. | 10C151Y773G1 |
| CC | 010A |
| FRAME | 286T |
| S/N | |
| HP | 30 |
| CLASS | F |
| HZ | 60 |
| RPM | 1760 |
| PH | 3 |
| DES | B |
| VOLT | 230/460 |
| KVA-CODE | H |
| ODE BRG | 6309 |
| DE BRG | 6311 |
| AMP | 72/36 |
| USABLE AT 208V | |
| RATING | 40C AMB-CONT |
| GREASE | POLYREX EM |
| NEMA-NOM-EFF | 93. 6 |
| PF | 85 |
| SER. F. | 1. 15 |
| HTR-VOLTS | |
| HTR-AMPS | |
| MAX. SPACE HEATER TEMP. |
General Characteristics
| Full Load Torque | 88. 8 LB-FT |
|---|---|
| Start Configuration | DOL |
| No-Load Current | 14 Amps |
| Break-Down Torque | 298 LB-FT |
| Line-line Res. @ 25°C. | 0. 22 Ohms A Ph / 0 Ohms B Ph |
| Pull-Up Torque | 124 LB-FT |
| Temp. Rise @ Rated Load | 65°C |
| Locked-Rotor Torque | 156 LB-FT |
| Temp. Rise @ S. F. Load | 79°C |
| Starting Current | 238 Amps |
Load Characteristics
| % of Rated Load | 25 | 50 | 75 | 100 | 125 | 150 | S. F. |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Power Factor | 49 | 72 | 80 | 85 | 86 | 87 | 86 |
| Efficiency | 88. 4 | 92. 5 | 93. 5 | 93. 6 | 92. 9 | 92 | 93. 1 |
| Speed (RPM) | 1792 | 1787 | 1781 | 1774 | 1767 | 1758 | 1770 |
| Line Amperes | 16. 2 | 21. 2 | 28. 2 | 35. 5 | 44 | 54. 1 | 40. 6 |
Parts for current product
| Product Number | Description | Quantity |
|---|---|---|
| SA200840 | SA 10C151Y773G1 | 1 EA |
| RA188151 | RA 10C151Y773G1 | 1 EA |
| S/P107-000-004 | SUPER-E(284 FR. & UP)-CL PLANT, POLYREX E | 1 EA |
| 10CB3000SP | STD KO BOX MODEL 310, 312, 314 MTRS W/2. 00 | 1 EA |
| 12GS1000SP | GASKET | 1 EA |
| 10XN3118K12 | 5/16-18 X. 75 GRADE 5, ZINC PLATED | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| WD1000B16 | KPA-4C BURNDY TERMINAL | 1 EA |
| 51XF2520A08 | SCREW, HEX SER SLT HD, ZN 1/4-20 X. 50 L | 1 EA |
| 10EP1106A01 | FR ENDPLATE, MACH | 1 EA |
| 10XN3816K32 | BOLT, 3/8-16X2 HH YZ(5) | 4 EA |
| HA4017A01 | 1/8 X 4 GREASE EXT (F/S) | 1 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| HW5100A11 | W3917-042 WVY WSHR (WB) | 1 EA |
| 10XN2520K32 | 1/4-20 X 2. 00 HX HD SCRW GRADE 5, ZINC P | 2 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 2 EA |
| 10XN3118K40 | 5/16-18 X 2. 50' HEX HD, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A31 | LOCKWASHER 5/16, ZINC PLT. 591 OD, . 319 I | 4 EA |
| 10EP1105A01 | PU ENDPLATE, MACH 284-6T | 1 EA |
| 10XN3816K28 | 3/8-16 X 1. 75 HEX HD CAP SCREW, GRADE 5 | 4 EA |
| HW1001A38 | LOCKWASHER 3/8, ZINC PLT. 688 OD, . 382 I | 4 EA |
| 10FH4000SP | 310 FAN HOUSING STAMPED | 1 EA |
| 10XN2520K08 | 1/4-20 X. 50 GRADE #5, STL, ZINC PLATE | 4 EA |
| HW1001A25 | LOCKWASHER 1/4, ZINC PLT. 493 OD, . 255 I | 4 EA |
| 10CB3500SP | CONDUIT BOX LID, CAST | 1 EA |
| 10GS1000SP | GASKET, CONDUIT BOX LID | 1 EA |
| 51XW2520A12 | . 25-20 X. 75, TAPTITE II, HEX WSHR SLTD | 4 EA |
| HW4600B40 | V-RING SLINGER 2. 000 X 2. 680 X 0. 280 | 1 EA |
| HW2501H28 | KEY, 1/2 SQ X 3. 250 | 1 EA |
| LB5040 | INSTRUCTION TAG, AC & DC | 1 EA |
| LB1115 | LABEL, LIFTING DEVICE | 1 EA |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A21 | 1618BALEMITE FITTING 825 UNIVERSAL | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| MJ1000A75 | GREASE, POLYREX EM EXXON | 0. 13 LB |
| HA4051A00 | PLASTIC CAP FOR GREASE FITTING | 1 EA |
| HW4500A03 | GREASE FITTING, . 125 NPT 1610(ALEMITE) 8 | 1 EA |
| HW4500A17 | 317400 ALEMITE GREASE RELIEF | 1 EA |
| HA4001A01SP | DRAIN PLUG, PLASTIC (MICRO PLAS) | 1 EA |
| 10FN3001A01 | EXTERNAL FAN (KENCO) | 1 EA |
| HW2500A25 | WOODRUFF KEY USA #1008 #BLOW CARBON STEE | 1 EA |
| HA6390A01 | HOSE CLAMP FOR 3. 12 DIA S. S. OR PLATED | 1 EA |
| MG1000Y03 | WILKO 689. 710 GOLD PAINT SUPER E | 0. 07 GA |
| 85XU0407A04 | #4-7 X 1/4 DRIVE PIN | 4 EA |
| LB1119 | WARNING LABEL | 1 EA |
| LB1125C02 | SUPER-E (STOCK CTN LABEL SUPER-E WITH FL | 4 EA |
| LC0104A01 | CONNECTION DIAGRAM | 1 EA |
| NP2138L | ALUM SUPER-E UL CSA-EEV PREM CC (300 | 1 EA |
| 10PA1000 | PACKAGING GROUP COMBINED PRINT PK1023A06 | 1 EA |
| LB1506 | LABEL 'AMERICAN MADE' 1. 50 X 1. 00 | 1 EA |
Brand
Baldor
Model
EM4104T-G
Brand
Baldor
Model
EM4104T-5
Brand
Baldor
Model
EM4104T-12
Brand
Baldor
Model
EM4104T
Brand
Baldor
Model
EM4104T-8
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/