We never sell your data to third parties
Baldor EMVM13036C-PP is a 3 kW, 6-pole IEC metric motor from the M3BP series with a 132SMD frame and B14 face mounting. This three-phase motor operates at 60 Hz and features a cast iron process performance construction for durability in industrial applications such as pumps, fans, and conveyors. It is part of Baldor's extensive line of IEC metric motors designed for global machinery integration.
MODEL EMVM13036C-PP
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$992.17 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
132
HP
3
Hz
50
Phase
3
RPM
973/977
Voltage
230/380/400
| Enclosure | TEFC |
| Frame | 132 |
| Frequency | 50 Hz |
| Output @ Frequency | 3.00 KW @ 50 HZ |
| Phase | 3 |
| Synchronous Speed @ Frequency | 1000 RPM @ 50 HZ |
| Voltage @ Frequency | 230 V @ 50 HZ 380 V @ 50 HZ 400 V @ 50 HZ |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | D-End Top |
| CE | CE |
| Current @ Voltage | 12.10 A @ 230 V 6.90 A @ 400 V 7.10 A @ 380 V |
| Duty Rating | S1 |
| High Voltage Full Load Amps | 6.9 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 973 rpm 977 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | NEMA |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreBrand
Baldor
Model
EMVM13036C-PP
| Brand | PEER Bearing |
| Model | RCSMRFZ-8S |
SKU: 701306
Works great
Fast service product works as described I am nothing but happy at this point
Read moreSKU: 701029
Quality, fast shipping
This is a very professional supply company. They have excellent prices, fast deliveries and parts that you will not find any where else. i am glad I found them when I purchased a Baldor Motor, now I just purchased the cap.
Read moreSKU: 24486
Happy customer
Our customer only wanted to purchase this particular motors. I was pleased once again to not only find them in stock, but at the cheapest cost to resale.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/