We never sell your data to third parties
Baldor MM13552-APN is a 5.5 kW (approximately 7.5 HP), 2-pole (approximately 3600 RPM) three-phase general purpose motor with an IEC 132 SB frame and B3 foot mounting. This M3AA series motor features an aluminum process performance (-AP) construction and is designed for standard industrial applications such as pumps, fans, and compressors. It operates on 60 Hz power and is built to IEC standards for global compatibility.
MODEL MM13552-APN
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$594.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
132
HP
5.5
Hz
50/60
RPM
2915/3515
Voltage
400/460/690
| Frame | 132 |
| Frequency | 50 Hz 60 Hz |
| Output @ Frequency | 5.50 KW @ 50 HZ 5.50 KW @ 60 HZ |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 400 V @ 50 HZ 460 V @ 60 HZ 690 V @ 50 HZ |
| Auxillary Box | D-End Top |
| Current @ Voltage | 11.00 A @ 400 V 6.10 A @ 690 V 9.00 A @ 460 V |
| High Voltage Full Load Amps | 6.1 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 2915 rpm 3515 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
Brand
Baldor
Model
MM13552-APN
| Brand | Nachi Bearing |
| Model | 6009-2NSE9C3 |
| Brand | US Motors |
| Model | C15P2DCR |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/