We never sell your data to third parties
Baldor MM16182-PPN is an 18.5 kW (approximately 25 HP), 2-pole three-phase general purpose motor with an IEC M3BP design and 160 MLC frame. It features a B3 foot mounting configuration for standard industrial installation. This motor is built with a cast iron process performance construction (-PPN suffix) for durability in demanding applications such as pumps, fans, and compressors. It operates on standard three-phase power at 60 Hz.
MODEL MM16182-PPN
Contact supplier for technical support on: 323 724 6771
$3,595.43 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Frame
160
HP
18.5
Hz
50
RPM
2923/2938
Voltage
400/415/690
| Frame | 160 |
| Frequency | 50 Hz 60 Hz |
| Output @ Frequency | 18.50 KW @ 50 HZ 18.50 KW @ 60 HZ |
| Synchronous Speed @ Frequency | 3600 RPM @ 60 HZ |
| Voltage @ Frequency | 440 V @ 60 HZ 460 V @ 60 HZ 690 V @ 50 HZ |
| Ambient Temperature | 40 C |
| Auxillary Box | D-End Top |
| Current @ Voltage | 18.30 A @ 690 V 27.20 A @ 460 V 28.60 A @ 440 V |
| Duty Rating | S1 |
| High Voltage Full Load Amps | 18.3 a |
| Insulation Class | F |
| IP Rating | IP55 |
| Speed | 2932 rpm 3536 rpm 3543 rpm |
| Speed Code | Single Speed |
| Motor Standards | IEC |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreBrand
Baldor
Model
MM16182-PPN
| Brand | Boston Gear |
| Model | FHMA732-300KEZ-B5-G1-RO |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | TLS-SMARTTEMP-S-110V |
| Brand | JW Winco |
| Model | 903-40-M8-20-NI |
| Brand | FAG Bearing |
| Model | 7210-B-XL-MP-UB |
| Brand | SKF Bearing |
| Model | 6205-2Z/C3GJN |
SKU: 25710
Exellent value, prizes
One of the best companies I have purchased equipment from. Low prices fast shipping. Best customer service.What else do I need.
Read moreSKU: 27348
Baldor ga16 pedestal
As specified. Prompt delivery of two pedestals. No problems. Excellent in every regard.
Read moreSKU: 25590
2 hp motors
This order came in without any issues. The price on this order was very competitive.
Read moreSKU: 26018
Great service!
We were really in a bind and MROSUPPLY had the product in stock for the best price and managed to get it out the same day!
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/