We never sell your data to third parties
Toshiba 0502SDJC41P-P EQP Global JP close-coupled pump motor, 50 HP, 3600 RPM, 575V three-phase, 60 Hz, 326JP frame. This NEMA C-face threaded shaft motor is designed for direct-drive centrifugal pump applications. The TEFC enclosure provides protection in industrial environments.
MODEL 0502SDJC41P-P
$5,192.08 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Amperage
46
Application Type
Oil Well Pumping Motors
Bearing Type
Ball
Constant Torque Speed Range
10:01
Enclosure
TEFC
Frame
326JP
Height
19 in
HP
50
Hz
60
Insulation Class
Class F
Length
34.5 in
Material
Cast Iron
Mounting Type
Footed
Phase
3
Rotation
CW/CCW
RPM
3400 - 3600
Service Factor
1.15
Shaft Size
1.249 in
Temperature Rating
40 deg C
Torque Rating
74.2 ft-lb
Type
Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH
Variable Torque Speed Range
60:01:00
Voltage
575
Toshiba Toshiba 0502SDJC41P-P
UPC: | UNSPSC: 26101107 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Toshiba EQP Global Definite Purpose AC Motor, Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH, Application Type: Oil Well Pumping Motors, 50 hp, 575 VAC, 46 A, 60 Hz, 3 ph, 3600 rpm, Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC), 326JP Frame, 1.249 in Shaft, CW/CCW, Service Factor: 1.15, Ball Bearing, 74.2 ft-lb, Footed Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 10:1 Constant Torque Speed, 60:1 Variable Torque Speed, 34.5 in L x 19 in H
Features:
- IP55 protection
- Cast iron frame, brackets and conduit box
- Oversized 300 series bearing on all frames
- Regreasable 280 frame and larger
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 60:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Application Type | Oil Well Pumping Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.249 in |
| Torque Rating | 74.2 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Rotation | CW/CCW |
| Frame | 326JP |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) |
| Speed | 3600 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Footed |
| Amperage Rating | 46 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 34.5 in L x 19 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | Close-Coupled Continuous-Duty Type TKKH |
Packaging:
Certifications/Standards:
CE/CSA Certified | ee CC027B | NEMA Premium® | UR Listed
3 Years
| Brand | Dixon Sanitary Fittings |
| Model | BV2IGN15011-BCC |