We never sell your data to third parties
Leeson E654A (Model 145TTTN16629) 2 HP, 1800 RPM three-phase inverter duty motor with NEMA 145T frame and Totally Enclosed Non-Ventilated (TENV) enclosure. Operates on 460V at 60 Hz. Designed for variable frequency drive (VFD) applications where fan cooling is not required. Class H insulation, 1.0 service factor.
MODEL E654A
$661.76 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TENV
Frame
145T
HP
2
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
460
Regal Beloit Marathon E654A
UPC: 722856051158 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon Blue Chip AC Motor, 4-Pole Continuous-Duty, Automotive Motors Application, Severe Duty Motors, Inverter Ready Special Features, 2 hp, 460 VAC, 3 A, 60 Hz Frequency, 3 ph ph, 1740 rpm Speed, 1 Speed, Totally Enclosed Nonvented (TENV) Enclosure, 145T Frame, 0.88 in Dia x 2.56 in L Shaft, Reversible Rotation, 1.15 Service Factor, Ball Bearing, 7.6 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, 1000:1 Constant Torque Speed, 11.43 in L x 10.79 in W x 7.45 in H Dimensions
Features:
- Bearing Current Protection (BCP)
- Blue Chip motor quality, 100% cast iron construction for rigidity and reduced vibration
- Internal and external epoxy paint finish
- Precision balanced to 0.08 in/sec
- Brass drain and breather
- IP54 construction
- Meets Ford EM1 automotive duty specification
- Hazardous Duty motors division 2 CSA certification nameplate
- Division 2/zone 2 class 1 (gases), groups A, B, C, D
- Meets temperature code T2B
- Actual test and vibration data supplied with each motor
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage inverter rated
Specs:
| Constant Torque Speed Range | 1000:1 |
|---|---|
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Severe Duty Motors, Inverter Ready |
| Application Type | Automotive Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.88 in Dia x 2.56 in L |
| Torque Rating | 7.6 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 2 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 145T |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | Totally Enclosed Nonvented (TENV) |
| Speed | 1740 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 3 A |
| Voltage Rating | 460 VAC |
| Dimensions | 11.43 in L x 10.79 in W x 7.45 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous-Duty |
Packaging:
| Length | 15.5 in |
|---|---|
| Width | 12.25 in |
| Height | 9.38 in |
Certifications/Standards:
CE | CSA Certified | EISA Compliant | IEEE45 USCG | NEMA Premium® XRI® Efficiency | UL Listed
3 Years
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read more| Brand | MROSupply Fasteners |
| Model | FSTPCK-451332 |
SKU: 2525456
Great service!
I needed to replace the motor on my pressure washer and after looking at a few different places to get one I found out that MRO had the best price. So I bought the motor from them and was pleasantly surprised to get it delivered so quickly. It’s the exact same motor that I had and fit perfectly. I would definitely recommend them and will purchase from them the next time I need something that they supply. Thanks.
Read moreSKU: 726524
Replacing ao smith lift motors
Purchased two Leeson motors to replace 12 year old AO Smith motors on a boat lift. Fast, free delivery and motors fit right in place of the aging ones.
Read moreItem must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/