We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Leeson G663A (Model 056T17G5314) is a 1 HP, 1800 RPM three-phase explosion proof motor with a NEMA 56 frame and Explosion Proof Fan Cooled (EPFC) enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz.
MODEL G663A
$891.00 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
EPFC
Frame
56
HP
1
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Regal Beloit Marathon G663A
UPC: 722856051608 | UNSPSC: 26101100 | GTIN:
Electric Motors > AC Motors
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous Duty, Explosion Proof AC Motors, Inverter Ready Special Features, 1 hp, 230/460 VAC, 3.2/1.6 A, 60 Hz Frequency, 3 ph, 1725 rpm Speed, 1 Speed, EPFC Enclosure, 56 Frame, 0.63 in Dia x 1.94 in L Shaft, Reversible Rotation, 1 Service Factor, Ball Bearing, 4.25 ft-lb Torque, Rigid Base Mounting, 40 deg C, Insulation Class: Class B, Rolled Steel, 15.58 in L x 8.2 in W x 7.35 in H
Features:
- Meets temperature code T3B
- Automatic overload thermal protection
- K717 is rated for class I group D, class II groups F and G only
- Horizontal motor orientation
- Squirrel cage induction run
Specs:
| Service Factor | 1 |
|---|---|
| Special Features | Explosion Proof AC Motors, Inverter Ready |
| Insulation Class | Class B |
| Shaft Size | 0.63 in Dia x 1.94 in L |
| Torque Rating | 4.25 ft-lb |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 1 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 56 |
| Bearing Type | Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | EPFC |
| Speed | 1725 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 3.2/1.6 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 15.58 in L x 8.2 in W x 7.35 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous Duty |
Packaging:
| Length | 19.0 in |
|---|---|
| Width | 10.88 in |
| Height | 9.75 in |
Certifications/Standards:
UL E12044
Brand
WEG
Model
00118XT3E56
| Brand | Boston Gear |
| Model | HMF2-1.5-B7-B5 |
Item must be unused.
Item must be in it's original package.
Restocking, shipping and handling fees may apply to any return with this manufacturer.
For more information please consult https://www.mrosupply.com/page/returnwarranty-policy/