We never sell your data to third parties
Marathon U348A 15 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 254T frame and Totally Enclosed Fan Cooled (TEFC) enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz. Designed for continuous industrial duty with a 1.15 service factor.
MODEL U348A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,112.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254T
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Induction Run Motors, 15 hp, 230/460 VAC, 37.5/18.8 A, 60 Hz, 3 ph, 1775 rpm, 1 Speed, IP43 TEFC Enclosure, 254JM Frame, 1-1/4 in Dia x 5-1/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 44.4 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Aluminum, Constant Torque Speed Range: 2:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 25.52 in W x 17.11 in D x 14.43 in H
Features:
- Mechanically locked on shaft end
- NEMA JM pump shaft dimensions
- 1.15 service factor on sinewave, 1 service factor on IGBT power
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 2:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Induction Run Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-1/4 in Dia x 5-1/4 in L Extension |
| Torque Rating | 44.4 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254JM |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP43 TEFC |
| Speed | 1775 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 37.5/18.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 25.52 in W x 17.11 in D x 14.43 in H |
| Material | Aluminum |
| Type | 4-Pole Continuous Duty Low Voltage |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read more