We never sell your data to third parties
Marathon GT0418A 10 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a 213TV NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter motor is designed for indoor general purpose applications requiring open drip proof ventilation.
MODEL GT0418A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$1,667.13 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
213T
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 10 hp, 230/460 VAC, 24.3/12.2 A, 60 Hz, 3 ph, 3520 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 213TV Frame, 0.874 in Dia x 4.53 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 14.9 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 2:1, 19.22 in W x 12.18 in D x 11.02 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Nameplated 60/50 Hz, 190/380 V at next lower horsepower
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 2:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 0.874 in Dia x 4.53 in L Extension |
| Torque Rating | 14.9 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 213TV |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 3520 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 24.3/12.2 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 19.22 in W x 12.18 in D x 11.02 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more| Brand | MRO Supply |
| Model | 1935-62-24-24 |
| Brand | Toshiba |
| Model | B0508FLF3OMHJ |
| Brand | Toshiba |
| Model | 0052XDSB41A-P |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read more