We never sell your data to third parties
Marathon GT0458 10 HP, 1200 RPM three-phase vertical pump motor with a 256JM NEMA frame and drip proof enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. Designed for close-coupled JMV vertical pump applications in industrial and commercial settings.
MODEL GT0458
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,973.14 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
256JM
HP
10
Hz
60
Phase
3
RPM
1100 - 1200
Voltage
208-230/460
Marathon AC Motor, 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 10 hp, 230/460 VAC, 25.6/12.8 A, 60 Hz, 3 ph, 1182 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 256JMV Frame, 1.249 in Dia x 5-1/2 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 44.5 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 2:1, 25.99 in L
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Nameplated 60/50 Hz, 190/380 V at next lower horsepower
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 2:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.249 in Dia x 5-1/2 in L Extension |
| Torque Rating | 44.5 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 10 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 256JMV |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 1182 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 25.6/12.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 25.99 in L |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 6-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
| Brand | Harwal |
| Model | .531 x .750 x .125BOV |