We never sell your data to third parties
Image for Illustration purposes only. Actual product may vary
Marathon GT0469 30 HP, 3600 RPM three-phase JM close-coupled pump motor with a 284JM NEMA frame and drip proof (DP) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz. Designed for industrial pump applications requiring reliable, continuous-duty performance.
MODEL GT0469
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,711.85 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
284JM
HP
30
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
208-230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 30 hp, 230/460 VAC, 71.5/35.5 A, 60 Hz, 3 ph, 3562 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 284JM Frame, 1.249 in Dia x 5-1/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 44.2 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 2:1, 26.58 in W x 16.92 in D x 15 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Nameplated 60/50 Hz, 190/380 V at next lower horsepower
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 2:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.249 in Dia x 5-1/4 in L Extension |
| Torque Rating | 44.2 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 30 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 284JM |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 3562 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 71.5/35.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 26.58 in W x 16.92 in D x 15 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | PEER Bearing |
| Model | 207KPPB55-H |
SKU: 2303511
Marathon y543 shipping
The purchase from MRO went smoothly, and it arrived. However, the shipping department needs some remedial training. The box containing the motor was not strapped to the pallet, just set on top of it. As a result, the box rolled off the pallet and was split open. The freight company managed to wrap it up (upside down) with stretch film and put it back on the pallet, but it looked terrible. By a stroke of good fortune the motor was not damaged by this treatment and it looks OK. I can supply photos on request.
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more