We never sell your data to third parties
Marathon GT0477 50 HP, 1800 RPM three-phase JM pump motor with a 326JM NEMA frame and drip proof (DP) enclosure. Operates on 208-230/460V at 60 Hz. Designed for close-coupled industrial pump applications requiring reliable, continuous-duty performance.
MODEL GT0477
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$6,339.73 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
DP
Frame
326JM
HP
50
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
208-230/460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: Close Coupled Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 50 hp, 230/460 VAC, 118/59 A, 60 Hz, 3 ph, 1780 rpm, 1 Speed, IP22 DP Enclosure, 326JM Frame, 2.36 in Dia x 5-1/2 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 147 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Rolled Steel, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 2:1, 30.12 in L x 17.92 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- Nameplated 60/50 Hz, 190/380 V at next lower horsepower
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 2:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | Close Coupled Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2.36 in Dia x 5-1/2 in L Extension |
| Torque Rating | 147 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 50 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 326JM |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP22 DP |
| Speed | 1780 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 118/59 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 30.12 in L x 17.92 in H |
| Material | Rolled Steel |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more| Brand | Century |
| Model | ORM5458B |
SKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more