We never sell your data to third parties
Marathon GT1148A 125 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 444TS frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 575V at 60 Hz with 1.15 service factor.
MODEL GT1148A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$13,717.07 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
125HP
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
575
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 125 hp, 575 VAC, 110 A, 60 Hz, 3 ph, 3580 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 444TS Frame, 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 183 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 42.96 in W x 31.93 in D x 26.75 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 2-3/8 in Dia x 4-3/4 in L Extension |
| Torque Rating | 183 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 125 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 444TS |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3580 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 110 A |
| Voltage Rating | 575 VAC |
| Dimensions | 42.96 in W x 31.93 in D x 26.75 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read more