We never sell your data to third parties
Marathon GT1221A is a 15 HP, 3600 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 254TC frame and TEFC enclosure. It operates on 230/460V at 60 Hz. This Globetrotter series motor is built for continuous industrial duty by Marathon Electric, a Regal Rexnord brand.
MODEL GT1221A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$2,380.83 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
254TC
HP
15
Hz
60
Phase
3
RPM
3400 - 3600
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 15 hp, 230/460 VAC, 35.5/17.8 A, 60 Hz, 3 ph, 3545 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 254TC Frame, 1.626 in Dia x 4 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 22.2 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1.626 in Dia x 4 in L Extension |
| Torque Rating | 22.2 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 15 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 254TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 3545 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 35.5/17.8 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 24.65 in W x 17.05 in D x 15.14 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 2-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
| Brand | WEG |
| Model | .3336ES1BJPW56J-S |
| Brand | Carter |
| Model | CCNBH-40-SB |
| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23034EMW33C3 |