We never sell your data to third parties
Marathon GT1228A 25 HP, 1800 RPM three-phase general purpose motor with a NEMA 284TC frame and Totally Enclosed Fan Cooled enclosure. Operates on 230/460V at 60 Hz with a 1.15 service factor. This Globetrotter motor is designed for industrial duty applications.
MODEL GT1228A
Contact supplier for technical support on: 715-675-8090
$3,144.55 Each
Prices are subject to change
FREE SHIPPING ON ORDERS OVER $100
Select Quantity
Typically Ships in: 1 day
Returnable: See conditions
Enclosure
TEFC
Frame
284TC
HP
25
Hz
60
Phase
3
RPM
1700 - 1800
Voltage
230/460
Marathon AC Motor, 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage, Application Type: General Purpose AC Motors, Special Features: Squirrel Cage Inverter Rated Motors, 25 hp, 230/460 VAC, 61/30.5 A, 60 Hz, 3 ph, 1775 rpm, 1 Speed, IP55 TEFC Enclosure, 284TC Frame, 1-7/8 in Dia x 4.62 in L Extension Shaft, Reversible, Service Factor: 1.15, Deep Groove Ball Bearing, 74 ft-lb Full Load Torque, Rigid Base Mount, 40 deg C, Insulation Class: Class F, Cast Iron, Constant Torque Speed Range: 10:1, Variable Torque Speed Range: 10:1, 26.65 in W x 18.83 in D x 17.16 in H
Features:
- Standard assembly F1, reversible to F2 assembly
- Dual frame mounting holes
- 12 leads for wye-delta, part winding on low voltage or across the line starting
Specs:
| Variable Torque Speed Range | 10:1 |
|---|---|
| Constant Torque Speed Range | 10:1 |
| Service Factor | 1.15 |
| Special Features | Squirrel Cage Inverter Rated Motors |
| Application Type | General Purpose AC Motors |
| Insulation Class | Class F |
| Shaft Size | 1-7/8 in Dia x 4.62 in L Extension |
| Torque Rating | 74 ft-lb Full Load |
| Phase | 3 ph |
| Horsepower | 25 hp |
| Number of Speeds | 1 |
| Rotation | Reversible |
| Frame | 284TC |
| Bearing Type | Deep Groove Ball |
| Temperature Rating | 40 deg C |
| Enclosure Type | IP55 TEFC |
| Speed | 1775 rpm |
| Frequency Rating | 60 Hz |
| Mounting Type | Rigid Base |
| Amperage Rating | 61/30.5 A |
| Voltage Rating | 230/460 VAC |
| Dimensions | 26.65 in W x 18.83 in D x 17.16 in H |
| Material | Cast Iron |
| Type | 4-Pole Continuous/Inverter Duty Low Voltage |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more| Brand | NTN Bearing |
| Model | 23120EMKW33 |
SKU: 2270613
Ordered new motor
New motor came within 3 days of ordering thanks for the perfect product and service
Read moreSKU: 2270586
Awsome service
The motor on my bandsaw went out and after looking around Oklahoma City, I looked on the web and found MROSupply. They had the best price of anyone. I ordered it on Wednesday and it was on my porch on Friday! Awsome Service! James I. McCaslin
Read moreSKU: 5918007
Marathon electric marathon r237 tca0152ae221gaa009 15kw-20hp 1800 tefc 160l 3/60/230/460
Good product, very good company, fast shipping, and friendly customer service. Thanks
Read more